Normal ve Sezaryen Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir

Paylaş
 

Anne adayları için önemli konulardan birisi normal doğum veya sezaryen ile doğum arasındaki farklardır. Bizler de bu yazımızda, ikisi arasındaki farklı noktalara temas ederken, normal doğumun neden tercih edilmesi gerektiğine değineceğiz.

Ağrılardan kolayca kurtulmak için normal doğumun tercih edilmediği görülmektedir. Ancak normal doğum yaptığınızda çok daha kısa sürede iyileşebileceğiniz görülecektir. Bebeğinizle hızla bütünleşebilmek, anestezi kullanılmadan doğumu gerçekleştirebilmek ve normal yaşantınıza daha kolayca dönebilmek için normal doğumu tercih etmeniz gerekmektedir. Özellikle son yıllarda epidural anestezi adı verilen yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte ağrısız normal doğumların önemi de artmıştır.

Buna rağmen ameliyatla doğum yapmayı göze alan anne adaylarının sezaryen doğumu tercih etmekte oldukları bilinmektedir. Çeşitli riskler karşısında kabul görülse de, normal doğum şansı olduğunda göz ardı edilmesi gereken bir seçenektir. Yukarıda saydığımız olumsuzlukların yanı sıra, ameliyat izinin geçmişte çok olması nedeniyle sezaryen doğum tercih edilmemekteydi. Ancak günümüzde estetik olarak görünmesi için transvers kesilerin devreye girmesi, sezaryen ile doğuma olan ilgiyi de büyük bir oranda artırmıştır.

Bu yazı 1433 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM