Mitomani (Yalan Söyleme Hastalığı) Nedir?

Paylaş
 

Mitomani, sürekli yalan söyleme hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalık sürekli yalanlar uydurma, bu yalanlara kendisi de inanma ve çevresindekileri inandırma ile karakterizedir. Bu durum giderek hiçbir nedene bağlı olmadan dahi devam etmesi ve dozunun artmasıyla gelişebilmektedir.

Mitamoni hastalığı aslında dürtü kontrol bozukluğu olarak bilinir ve kişi yalan söyleme dürtüsünün önüne geçemez. Kişinin kendisini daha önemli ve farklı hissettirmek için söylediği bu yalanın çevresinden çok aslında kendisine zararı olmaktadır.

Mitamoni hastalarının başlıca davranış özellikleri;

  1. Hastalar kronik bir uydurma çabası içindedirler ve bir amacı yoktur.
  2. Anlatılan durumlar gerçeklikle ilgisi olmayan bir boyutta değildir.
  3. Hastalar genelde kendi duygusal ihtiyaçlarına yönelik tasarladıkları yalanları söylerler.

 

Mitamoni hastaları genelde bu rahatsızlıklarını kabul etmek istemezler. Yakın çevresinin desteği ve yardımıyla bir uzmana başvurduklarında epeyce bir zaman geçmiş olurken tedavisi ise uzun dönem sürmektedir. Uzmanların öncelikle mitamoni hastalığının altında yatan nedeni bulmaları için gerekli testler yapılırken bir çeşit kişilik bozukluğu olan durumu doğru tespit ederek tedaviyi şekillendirmesi gereklidir.

Bu yazı 1806 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM