Migren Atakları Nasıl Önlenir?

migren atakları nasıl önlenir
Paylaş
 

Migren sorunu hemen hemen herkesin yakındığı bir sorun olurken ağrı ataklarıyla başa çıkmak oldukça zordur. İşte atakları önlemenin başlıca yolları;

Ağrı Kesici Kullanımı

Migren ağrısı yaşıyorsanız ve ayda ortalama 4-5 taneden fazla ağrı kesici içiyorsanız, migren ağrıları daha da şiddetleniyor ve atak sıklığı yine de artabiliyor. Çünkü ağrı kesiciler çok sık kullanıldıklarında beyindeki ağrı merkezlerinin duyarlılığını zamanla artırabiliyor. Bu nedenle doktor kontrolünde ilaçlar kullanmalı ve ağrı kesicileri çok fazla kullanmamaya çalışmalısınız.

Uyku Düzeni

Uyku düzeninizi mümkün olduğunca değiştirmeyin. Çünkü bazı kişiler uykusuz kaldıklarında ya da tam aksine çok uyuduklarında migren atağı yaşayabiliyorlar. Bu nedenle her gün aynı saatte kalkmaya ve uykusuz olmamaya özen göstermek sağlığınız için önemlidir.

Spor ve Sosyal Yaşam

Koşun, yürüyün, bisiklete binin. Yaptığınız egzersizle ağrılarınız tetiklenmediği durumlarda bedeninizi ve kaslarınızı rahatlatacak her türlü spor aktivitesiyle veya meditasyonla  salgılanan serotonin hormonu hem stresinizi azaltacak hem de migren ağrılarının önleyecektir

Kahve, Çay ve Alkol Kullanımı

Kafein bazı migren ilaçlarında olan ve dolayısıyla migren tedavisinde kullanılan bir maddedir. Ancak bazen migren ağrıları için tetikleyici de olabilmektedir. Eğer ağrılarınız kafein içeren gıdalarla tetiklenmiyorsa günlük maksimum 2 fincan kahve veya 3-4 fincan çay içmek ve kafein almak migren ağrılarına çözüm olacaktır. Ancak aşırıya kaçmamak çok önemli.

Migrene Ne İyi Gelir?

Bu yazı 626 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM