Mide Kanamasının Nedenleri ve Belirtileri

Paylaş
 

Mide, karnın sol üst tarafında bulunan ve sindirim sisteminin en önemli bir parçasını oluşturan parçamızdır. Mide kanaması ise aslında ağızdan başlamaktadır. Ağızdan başlayan kanama sırası ile yemek borusu, mide, bağırsak ve anüse kadar devam etmektedir. Bu sebepten ötürü mide kanaması iki şekilde incelenir. Üst kanama ile tabir edilen yerler yemek borusu,mide ve ince bağırsağın ilk bölümüdür. Ayrılan diğer bölümde ise sırasıyla ince ve kalın bağırsak, rektum ,anüstür. Mide kanamalarının tespiti genellikle dışkıdaki kan izleri ile anlaşılmaktadır. Aspirin gibi ilaçların aşırı kullanımı ise mide kanamalarını tetiklemektedir. Başka bir sağlık sorunu ile ilgili bir sebepten ötürü aşırı kusma ve öğürmeye bağlı olarak da mide kanamaları gerçekleşebilmektedir. Ayrıca aşırı alkol ve sigara tüketimi,ülser,  kan incelten ilaçların aşırı kullanımı, uzun bir süre kullanılan aspirin, bakteriyel enfeksiyonlar gibi sıkıntılar mide kanamasının gerçekleşmesinde önemli etkendirler. Mide kanamalarında yaşanan ani kan kaybı hastada halsizlik, tansiyona bağlı olarak göz kararmaları, nefes alma problemleri ile karşılaşılır.

Mide Kanamasının Tedavisinde İzlenecek Yollar

Mide kanamasında tedaviye gidilecek yol, kanamanın şiddetine ve nedenine göre değişebilmektedir. Mesela sürekli kullanılmakta olan bir ilaçtan ötürü oluşuyorsa ise kanama, o ilacın kullanımı kesilmelidir. Eğer kanamanın nedeni iltihaplanma ve buna bağlı olarak enfeksiyon ise antibiyotik kullanılmalıdır. Sigara, alkol tüketimine son verilmeli ve düzenli, sağlıklı bir beslenmeye geçilmelidir.

Bu yazı 2149 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM