Menopoz Belirtileri

Paylaş
 

Manopoz, kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarının tükenmesiyle birlikte adet görmenin kesilmesi durumuna verilen isimdir. Menopoz belirtileri bazı kadınlarda fark edilmeyecek derecede hafif şekilde ortaya çıkarken, bazı kadınlarda oldukça ağır ve farklı belirtilerle kendini göstermektedir.

En Sık Görülen Menopoz Belirtileri

Genellikle 45 yaş civarında ortaya çıkan menopozun en sık ortaya çıkan belirtileri şu şekildedir:

Adet Düzensizliği
Bir kadının kesin olarak menopoza girdiğini anlaması için 12 ay aralıksız adet görmemesi gerekmektedir. Ancak, kadınlarda bu duruma gelmeden önce yaklaşık 1-2 yıl boyunca adet düzensizliği ortaya çıkmaktadır. Erken biten adet dönemleri, kanama şiddetinin farklılaşması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Fiziksel Değişiklikler
Kadınlar için en önemli dönemler arasında yer alan menopoz döneminde belirtiler dikkatle takip edilmelidir. Menopoz belirtileri arasında fiziksel değişikler yer almaktadır. Özellikle vajina ve etraftaki dokularda hacim kaybıyla beraber gelen zayıflık dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra göğüste küçülmeler başlamakta ve yaşlanmayla bu sorunlar ilerlemektedir.

Psikolojik Belirtiler
Sadece fiziksel değil psikolojik olarak da zorlayıcı dönemlerden olan menopoz belirtileri arasında sinirlilik hali bulunmaktadır. Önlem alınmadığında depresyona kadar giden bu sorunun yanı sıra kolay ağlama, aşırı duygusallık, uykusuzluk, konsantrasyon eksikliği ortaya çıkmaktadır.

Ateş Basması, Terleme
Menopoz döneminde adetlerin tamamen kesilmesiyle birlikte birçok kadında ateş basması, çarpıntı ve terleme gibi sorunlar başlamaktadır. Sıcak basması denilen durum daha çok ellerde, kollarda kızarıklıklara neden olur ve geceleri uyanmaya neden olabilir.

Bu yazı 1423 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM