Meme Küçültme İle Gelen Sağlık

Paylaş
 

Bazı kadınlarda memeler vücuda oranla oldukça büyük ve sarkık olabilmektedir. Meme büyüklüğü kalıtsal ve hormonal olabildiği gibi fazla kilolardan ve hamilelikten de kaynaklanabilmektedir. Genel sağlık açısından bel ağrısı, omuz ağrısı, sırt ağrısı, duruş bozukluğu gibi çeşitli fiziksel sorunlara neden olan orantısız ve büyük memelerden,  ruh sağlığı açısından da bazı sorunlar ortaya koyabilmektedir. Büyük olan memeleri taşımakta zorlanan sutyenler sıklıkla iz yapmakta ve büyük memelerin ortaya çıkmasını engellemek için kıyafet seçiminde zorlanılmaktadır. Bu nedenle kadınlar büyük göğüslerinden utanabilir, cinsel imalı birçok şakaya maruz kalabilir ve duygusal olarak etkilenebilirler. Büyük memelerin neden olduğu şikâyetler yaz aylarında sıcakla birlikte artabilir, meme altlarında pişik ve kaşıntı olabilir, denize girerken dikkat çekmek kadınları hayli rahatsız edebilir. Bu durumda uygulanacak en etkili ve hızlı yöntem meme ağırlığını ve hacmini küçültmek, dikleştirmek için cerrahi bir işlem olan meme küçültme operasyonlarıdır.

Meme Küçültme Operasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer meme küçültme işlemi yaptıracak olan kadınlar aşırı kilolu ise operasyon öncesinde mutlaka cerrahın önerdiği oranda kilo verilmek durumundadır. Sigara kullanımı her türlü yaranın iyileşmesini olumsuz etkilemektedir ve bu nedenle operasyon sonrasında sağlıklı bir iyileşme süreci için operasyondan en az 3 hafta önce sigara tamamen bırakılmalı ve operasyondan sonra en az 2 hafta hiç kullanılmamalıdır. Operasyon yaptıracak olan bayanlar düzenli ilaç kullanımı yapıyorlarsa bu ilaçları cerrah ile paylaşmalı, eğer cerrah uygun görürse ancak kullanmaya devam etmelidir., aksi takdirde süre ara vermesi gerekebilir. Operasyon öncesi cerrahın belirtmiş olduğu her talimata aşırı özen gösterilmeli ve harfiyen uyulmalıdır. Ailenizdeki kadınların meme ile ilgili tıbbi geçmişi son derece önemlidir. Meme küçültme operasyonları öncesi doktorunuz bunu detaylı olarak soracaktır, en doğru şekilde bilgi vermelisiniz. operasyon sonrası ilk hafta son derece önemlidir, yaralarınızın enfeksiyon alma riski vardır. Bu nedenle operasyon sonrası kıyafetlerinizin ve kalacağınız yerin temizliğinden hijyeninden emin olun. Ve operasyon sonrası en az bir haftanızı kendinize ve dinlenmenize ayırın.

Meme Küçültme Operasyonu Hangi Yaşlarda Uygulanır?

Memeler kadınlarda gelişim süreci ile birlikte büyümesini tamamlamaktadır. Büyüme tamamlandıktan sonra kadınlar her yaşta meme küçültme operasyonu yaptırabilirler. Bunun için 18 yaşını doldurmak yeterli olacaktır ancak yine de ileriki yaşlarda bu operasyonu yaptırıyor olmak daha sağlıklı sonuçlar verir. Operasyonun yapılabilmesi için yaş kadar kadınların genel sağlık durumları da önemlidir. Ancak yaşı ve sağlık durumu uygun olan kişilere operasyon yapılabilir.

Meme Küçültme Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme operasyonları genel anestezi ile yapılır ve hastalar genellikle aynı gün taburcu olurlar. Taburcu olduktan sonra geçen ilk dönemler oldukça önemlidir. Bu nedenle operasyon sonrası ilk bir haftayı evde dinlenerek geçirmek önerimizdir. Operasyon sonrası en az iki ay memelerin herhangi bir dış darbe vb etkilere maruz kalmaması gerekmemektedir. Bu süre içinde özenle korunması sağlanmalıdır. İlk haftalarsa enfeksiyon önemli bir risktir, cerrahlar genellikle bundan korunmak için ilk bir hafta ilaç kullanımı örenmektedirler. İlk iki ay içerisinde morluklar ve şişlikler kaybolacaktır. Ancak tüm süreç altı ayda tamamlanmaktadır. Yani operasyon geçiren memeler altı ay sonunda olması gereken tam şeklini alacaktır. Ve en sık bilinen yanlışlardan biriside bu operasyonlar sonrasında aynı durumlarla bir daha karşılaşmamak diye bir şey söz konusu dahi değildir. Memelerde aynı büyüme durumlarının tekrar yaşanma ihtimali bulunmaktadır. Kilo almak vb durumlar tekrar meme büyümelerine neden olabilir.

Türkiye’de en çok tercih edilen ameliyatlar arasında meme büyütme olduğu kadar meme şekillendirme ve meme küçültmede ilk sıralarda yerini alıyor. Kadınlar ağırlıklı olarak meme büyütme operasyonlarını estetik açıdan güzel ve şık bir görünüme sahip olmak için yaptırıyor ancak meme küçültme işlemleri daha çok sağlık sorunları nedeniyle gerçekleşmektedir. Genellikle profesyonel çözümler gerektiren ve doğal yöntemlerden ziyade ameliyat yöntemleri ile daha kalıcı ve kesin çözümler sunan meme estetik operasyonlarını mutlaka bu alanda uzmanlaşmış ve kurumsal yerlerde yaptırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Burun Estetiği Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazı 1332 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM