Meme Kanserinden Korunmak

Paylaş
 

Geçmişten günümüze kadınların en çok yakalandığı kanser türlerinden birisidir meme kanseri. Araştırmalar göstermektedir ki akciğer kanserinden sonra en çok meme kanseri nedeniyle ölümler olmaktadır. Her 8-10 kadından birinin meme kanserine yakalandığı bilinmektedir. Oldukça önemli ve ciddiye alınması gereken bir hastalık olan meme kanseri, ne yazık ki birçok insan tarafından ihmal edilmekte ve yeterli bilgi sahibi olunmadığı için tedaviye geç kalınmaktadır. son zamanlar da sağlık alanında ki ilerlemelerden kaynaklı gerek reklam gerekse uzmanlar aracılığıyla insanlar meme kanseri tedavisi konusunda bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Çünkü erken teşhis ve tedavi yöntemleriyle bu hastalıktan kurtulma oranı oldukça yüksektir.

Peki bu kanser türüne yakalanma riskleri nelerdir, önceden nasıl önlem alınıp korunulabilinir? Kısaca, herkes tarafından bilinmesi gereken bu bilgilerden bahsedelim.

Meme Kanserine Yakalanma Riskleri Nelerdir?

  • Aile de veya yakın akraba da bu kansere yakalanmış birileri varsa yakalanma riski olabilir.
  • Erken yaşta adet görmeye başlayanlar ve geç yaşta menopoza girenler daha riskli gruptadır.
  • İlk gebeliğini çok geç yaşta yaşayanlar veya bebeğini emziremeyen bayanlar,
  • Aşırı alkol kullanan veya çok fazla kilolu olan insanlar riskli gruptadırlar.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken teşhis için her bayanın kendi kendini ayda bir defa mutlaka elle muayene etmesi gerekir. Elle yapılan muayene de meme veya koltuk altında herhangi bir kitle hissedilmesi durumunda hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Elle muayene de en etkili yöntem sırt üstü uzanıp bir eli başınızın altına koymak ve diğer elin işaret ve orta parmağıyla diğer göğsü muayene etmek. Dairesel hareketlerle yapmak yeterli. Aynı şekilde diğer el ile diğer göğüse tekrar edilmelidir.

Meme başından kendiliğinden kan renginde akıntı gelmesi de meme kanseri belirtilerinden olabilir.

Kişi aynanın karşısında geçip kendi memesini kontrol etmelidir. Meme başında herhangi bir değişiklik veya farklılık, memelerde meydana gelen büyüme, şekil bozukluğu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Meme Kanserinden Nasıl Korunulur?

  • Haftalık olarak yapılan düzenli yürüyüşlerin ve fiziksel aktivitelerin yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.
  • Beslenmeye dikkat edilmeli ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Annelerin bebeğini uzun süre emzirmeside riski azaltmaktadır.
Bu yazı 1457 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM