Meme Kanserinde Erken Tanı

Paylaş
 

Meme kanseri kadınlarda çok fazla rastlanan kanser çeşididir. Meme kanserine her 8 kadından 1’i yakalanmaktadır. Kanserin başarı elde etmesi için erkenden teşhis konulması gereklidir. Erken tanı bireyin hayatını ve memesini kurtarır. 20 yaşından sonra her kadın ayda 1 kez elle muayene yapması gerekir. Yılda 1 kez ise doktor muayenesi olarak ultrason ve mamografi yaptırması gereklidir.

 

 

Meme Kanserinde Erken Tanıda Kullanılan Yöntemler

Ultrason
Ultrason radyasyon içermediği için istenilen sıklıkta gerçekleştirilmektedir. Ultrasonda dokular birbiri üzerine geçmediği için net tanı koyulmaktadır. Ultrason çekimi sırasında hastada herhangi bir ağrı gerçekleşmemektedir.

Mamografi
Radyasyon oranı düşüktür. Meme kanseri teşhisi konulan önemli bir araçtır. Mamografi de göğüs sıkıştırılarak net bir görüntü alınmasını sağlamaktır. Tanı amaçlı yapılan bir sistemdir. 40 yaşını geçen her kadın yaptırması gereklidir.

Manyetik Rezonans görüntüleme (MR)
Hasta bu yöntemle radyasyona maruz kalmıyordur. Bu yöntemin amacı yumuşak dokuya ulaşabilmektedir.

İğne Biyopsisi
Bu yöntem tanı konulduğu zaman uygulanmaktadır. Çok ince bir iğneden yardım alınmaktadır. Memedeki kistler boşaltılarak ve koltukaltındaki lenflerin biyopsisi için bu yöntem tercih edilir.

Vakum Biyopsisi
İğne biyopsisinin en gelişmiş yöntemidir. Mamografide ve MR yöntemi sonucu konulan teşhis için uygulanır. Bu yöntemin amacı iyi huylu kitlelerin ameliyat olmadan memeden alınmasını sağlar.

Galaktografi
Meme başında bilinmeyen nedenlerden dolayı çıkan akıntının sebebini bulmak için uygulanmaktadır. Meme başına ince bir boru yerleştirilir.  Akıntıdan sıvı alınarak kanser hücresi araştırması yapılır.

Cerrahi Biyopsi
Ameliyatla gerçekleşen uygulamadır. Teşhisi konulmuş olan hastanın memesinden kitlenin bir kısmı veya tamamının alınmasını sağlayan yöntemdir. Alınan kitle mikroskop ortamında incelenmesini sağlamaktadır.

Meme kanserinde ne kadar erken evrede tanı saptanırsa tedavi başarıyla sonuçlanır.

Bu yazı 1464 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM