Meme Kanseri Tedavisinden Sonra Beslenme Nasıl Olmalı

Paylaş
 

Meme kanseri ( göğüs kanseri ) hastalığında erken teşhis diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi çok önemlidir. Çoğunluğu kadınlarda olmak üzere nadiren erkeklerde de görülen bir hastalıktır.

Meme bölgelerinizde şekil bozuklukları görüyor veya hissediyorsanız mutlak suretle bir hekime gidip kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Meme bölgesindeki cilt bozuklukları egzama hastalığı ( deri hastalığı ) belirtileri ile hemen hemen bir birine benzemektedir. Bu nedenle deri hastalığıdır  sonra giderim ya da geçer gibi düşüncelere sakın kapılmayın meme kanseri olabilirsiniz! 

Meme kanseri belirtileri hakkında bir önceki yazımda bahsetmiştim. Meme kanseri hastalığı teşhis edilen ve cerrahi ve çeşitli tedavi sürecine giren meme kanseri hastaları tedavi ve ameliyattan sonra nasıl beslenmeli beslenmede nelere dikkat etmeli ?

Meme Kanseri Tedavisinden Sonra Beslenme Nasıl Olmalı

Meme Kanseri Tedavisinden Sonra Beslenme Nasıl Olmalı

Meme Kanseri Tedavisinden Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Öncelikle sağlıklı ağırlıkta olmanız son derece önemli yani fazla kilolarınızdan kurtulup sağlıklı bir kiloya ulaşmalısınız. Sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vermelisiniz.

Sağlıklı bir kiloda iseniz mutlaka kilonuzu korumaya özen gösterin kilo almaktan kaçının.

Kan yağlarınız yüksek ise diyetinizin yağ miktarınızı azaltıp tahıl ürünlerini ( Fındık, Buğday, nohut, mercimek vs ) arttırmak gerekmektedir.

Bundan sonraki diyetlerinizde rengarenk salatalar ve tam tahıllı ekmek diyetinizin bir parçası olmalıdır.

D vitamin seviyenizi mutlaka ölçtürün. Eğer düşüklük varsa doktorunuzun önerdiği miktarda D vitamin eklemesi yapın.

Hormon tedavisi alıyor iseniz soya ve soyalı ürünleri, keten tohumlarını tüketmeyiniz.

Fiziksel aktiviteleri bir yaşam haline getirin spor ve beslenme hayatınızın bir değişmez parçası olsun.

Yazar ; Burcu Görel

Kaynak ; Diyetisyen Dilşat Baş

Bu yazı 3348 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. mehmet dedi ki:

    beslenmemnin sağlık açısından çok faydası meme kanseri içinde önemlidir ancak meme kanseri kadınlarda çok görülür bu sanılmamalı erkeklerde görülmez diye bir şey yok

  2. sedat dedi ki:

    Siteniz ciddi anlamda güzel konulara değiniyorsunuz. Bu tarz site bulmak günümüzde oldukça zor herkes kısa yoldan para kazanmaya götürecek konulu siteler tercih ederken siz sağlık konusunu ele almışsınız ve gerçekten de güzel sunuyorsunuz tebrik ederim

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM