Meme Kanseri Riskini Azaltabilecek Yöntemler

Paylaş
 

Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri için kanıtlanmış birinci derecede önlemler bulunmamakla birlikte, eğer değiştirilebilir risk faktörleri ortadan kaldırılırsa meme kanseri olma riski azalacaktır. Burada esas önemli konu meme kanseri belirtileri başlar başlamaz erken teşhis ve tedavi süreci olmalıdır. Bu konuda kadınlar bilinçlendirilmeli, günlük rutin kendi kontrollerinin yanı sıra aralıklı olarak mamografi incelemesi yaptırılmalıdır. Meme kanseri riski yaşam kalitesini arttırarak azaltılabilmekte. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı diyet, annelerde en az altı ay bebek emzirimi, 30 yaş üstü gebeliklerin en aza indirgenmesi ve elbette obeziteyle mücadele.

Aşırı Kilo Riski Arttırır

Özellikle menopoz döneminde karın ve üst bölgeye alınabilecek fazla kilolar meme kanseri riskini arttırmakta. Düşük miktarda yağ tüketimi, bol bol lifli sebze ve meyve, beyaz et ve balık tüketimiyle kadınlarda meme kanseri riski azaltılıyor.

Kalsiyum Ve D Vitamini

Yüksek miktarda alındığında D vitamini ve Kalsiyum meme kanseri riskini azaltmakta. Günlük alkol tüketimi, özellikle genç yaşlarda başlanmışsa 35 yaş altı kadınlar için meme kanseri riskini arttırmakta. Meme kanseri riskini azaltmak içinse B Vitamini (Folik Asit) önerilmekte. Haftada üç dört kez yapılacak fiziksel aktiviteler, özellikle menapoz sonrası yapılacak düzenli spor da meme kanseri riskini azaltmakta. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, her 300 mg’lık kalsiyum alımı artışında, meme kanseri riski %2 oranında azalıyor.

300 Mg. Kalsiyum Arttıran Örnekler;

  • Bir su bardağından biraz fazla süt
  • Dört parmak kalınlığında bir parmak genişliğinde kaşar peyniri
  • Bir kase yoğurt
  • 100-150 gram badem.
Bu yazı 748 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM