Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri

Paylaş
 

Meme Kanseri Ameliyatı Riskleri

Meme kanseri ameliyatı öncesi yapılması gerekenler olduğu kadar meme kanseri ameliyatından sonrada yapılması gereken hususlar vardır.

Meme Kanseri ameliyatı her ameliyat da olduğu gibi riskler taşımaktadır. Ancak bu riskler hastalığın kendisi ile karşılaştırıldığında son derece önemsiz kalmaktadır.

Meme kanseri ameliyatlarından sonra oluşabilecek risklerin başında meme yerinin enfeksiyonu gelmektedir. Bu da daha titiz bir çalışma yani antibiyotik çalışma açısı ile  önlenebilir riskler arasındadır.

Keza meme koruyucu cerrahi değil de memenin tümü alındıysa meme ameliyatı yerinde seroma yani bir su birikintisi oluşabilmektedir.  Bu su birikintisi de  3-5 gün sonra bir enjektör yardımıyla çekilerek kolayca tedavi edinilebilecek bir risktir.

Bunların dışında eğer koltuk altına yönelik bir müdahale yapıldı ise koltuk altı lenf bezlerine temizleme esnasında ameliyata ilaveten bir işlem yapıldıysa buna bağlı yan etkiler oluşabilmektedir. Bu yan etkiler ise kolda ödem, kolda şişkinlik gibi tedavi edinilebilir rahatsızlıklardır.

Meme Kanseri ameliyatı olmadan önce yapmanız gerekenler

Meme Kanseri ameliyatı olmadan önce yapmanız gerekenler

 Meme Kanseri ameliyatı  olmadan önce yapmanız gerekenler

Her hastalıkta olduğu gibi moral motivasyonunuzu yüksek tutun.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmesi, neler yapmanız gerektiğini, nasıl beslenilmesi gerektiğini araştırın ve doktorlarınıza sık sık sorun.

Aileniz de ve yakınlarınıza meme kanseri belirtileri ni anlatın onlarda da benzer belirtiler varsa kesinlikle doktora gitmelerini söyleyin erken teşhis her zaman daha kötü bir durumdan kurtulmayı sağlayan önemli bir faktördür.

Kendinizi ameliyattan sonra eksik hissetme, acınma, beğenilmeme gibi olumsuz düşüncelere kaptırıp zedelemeyin bunun için ameliyat öncesi ve sonrası uzmanlardan gerekiyorsa psikolojik destek alın.

Günümüzde 8 kadından birinde meme kanseri görülmektedir. Bu yüzden  aynı hastalığa yakalanmış kişiler ile sohbet edin dayanışma içerisinde bulunun ve bu sizin yalnız olmadığınız gerçeğini güçlendirecektir.

Sosyal medya da meme kanseri hastalığı gruplarına katılın ve diğer hastalar ile iletişim halinde olarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız okumak için aşağıdaki yazı linkine tıklayabilirsiniz.

Meme Kanseri Tedavisinden Sonra Beslenme Nasıl Olmalı ?

Yazar ; Burcu Görel

Kaynak; Doç.Dr.Murat Kalemoğlu

Bu yazı 4104 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. sevda dedi ki:

  meme kanserine yakalanan tüm kadınlarımıza Allahtan şifa diliyorum,hangi ameliyat risksizki zaten,önemli olan bu süreçte ailelerin desteği diye düşünüyorum

 2. umut dedi ki:

  meme kanserinin ve birçok ameliyatın riski vardır. Ancak sağlık için bu tür ameliyatlardan kaçınmamak lazım en iyisi korkuları yenip tedavi olmaktır.

 3. Kral dedi ki:

  Psikolojik destek çok önemli tabi.allah kimsenin başına vermesin.erken teşhis her zaman hayata tutunmamıza yardımcı olur . o yuzden bayanların sene 1 kontol amaçlı doktora gitmelerini öneririm.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM