Meme İltihabı Nedenleri

Paylaş
 

Meme iltihabı meme dokusunda oluşan enfeksiyonlardır. Belirtileri ağrı, şişlik ve çeşitli bölgelerinde oluşan kızarıklıklar olarak gözlemlenmiştir. Meme iltihabı hastalığına sahip insanda yükse ateş ve vücutta titremeler gözlemlenmiştir oluşması muhtemel görülmektedir. Bazen emzikli olan kadınlarda da meydana gelebilir. Ve bu annenin bebeğini emzirmesine engel bir durum olduğu için bek anne sütünde erken terk ettirilir.

Nedenleri ise tıkalı olan süt kanaları, çeşitli bakterilerin memeye erişmiş olması olabilmektedir. Tıkanan süt kanallarının enfeksiyon oluşturma sebebi göğüslerin tamamen boşalmıyor olması ve damarların tıkanması sürekli böyle bir seyir enfeksiyona sebep olmaktadır. Sık Sık emzirmek damarları açık kalmasına fayda sağlar.

Cilt yüzeyinde oluşan çatlaklar ise bakterilerin göğüslere erişim sağlayarak veya bir bebeğin ağzından yayılan bakteriler süt kanallarına yerleşimi sebebiyle enfeksiyon oluşturabilir. Bu enfeksiyonlar bebekten kaynaklı ise bebeğe zarar veren bir durum söz konu olmamaktadır ancak aşka sebeplerde ise enfeksiyon bebeğe zararı dokunması muhtemeldir. Risk faktörlerini azaltan en iyi şey doğumun ardında düzenli emzirmek ve böyle durumların düzenli kontrolünün yapılması riski azaltmaktadır.

Bu yazı 1361 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM