Meme Ağrısının Nedenleri?

Paylaş
 

İnsan vücudunda birçok ağrı ve ağrı nedeni bulunmaktadır. Fakat bu ağrıların bazıları direkt olarak kötü huylu rahatsızlıklara yorulmaktadır. Bunların en başında meme ve meme ucu ağrısı yer almaktadır. Siz ve diğer tüm kadınların aklına ilk gelen, acaba meme kanseri miyim? Düşüncesi gelmektedir.

Göğüs ağrılarında ilk akla gelen meme kanseri olsa da, kanserin ağrıdan daha ciddi belirtileri vardır. Ve bu belirtiler ağrıdan önce meydana gelmektedir. Memede oluşan ağrının birden çok nedeni olmaktadır.

Meme Ağrısının Nedenleri?

Kadınlarda adet dönemi sırasında daha sık görülmektedir. Bu dönem içinde üretilen östrojen ve progesteron hormonu süt üretimini sağlayan kanalları genişlettiğinden göğüste oluşan hassasiyetten dolayı ağrı oluşabilmektedir.

Bir diğer nedenler dizisi ise travma, memedeki makrositler( hızlı büyüme gösteren tipleri), fibroadenom, memede oluşan iltihaplar, kistler, süt kanalı çevresinde oluşmuş iltihap, stres, 90 beden ve üstü memelerde yağ nekrozu gibi rahatsızlıklardır.

Çoğunlukla memede oluşan ağrının sebebi kanser kitlesi olarak değerlendirildiğine değinmiştik. Fakat kanser kitlesi büyüyene kadar ağrı hissedilmez. Eğer ağrı tek bir bölgede şiddetli olarak hissediliyorsa, bu kanser riskini arttırabilir. Ama büyük bir çoğunluğumuzda regl döneminde ağrı görülmektedir.

Bu yazı 1670 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM