Melanom Hakkında Bilmediğiniz 5 Önemli Şey

Paylaş
 

Melanom yani cilt kanseri hakkında çok fazla bir bilgi olmamasının yanı sıra bilgi kirliliği de oldukça fazladır.

Melanom hakkında bilinmeyen 5 önemli şey nedir?

Gençlerde en çok rastlanan kanser türlerindendir
Nadir görülen bir cilt kanseri türü olsa bile 25-29 yaşları arasındaki genç yetişkinlerde en çok görülen kanser çeşididir. Uzmanlar ise bunun nedeninin yanlış güneşlenmek olduğunu düşünmektedirler.

Her cilt tonundaki insanı etkiler
Teninde daha çok pigment olan insanların daha düşük risk grubunda oldukları doğru olsa dahi, güneş kremi kullanmamak için bir neden değildir. Koyu tenli insanlarda da melanom görülebilir.

Bir benle oluşmayabilir
Kötü huylu benlerin melanoma neden olduğu bilinse dahi bazı durumlarda başka bir bölgede de melanom görülebilmektedir.

Benli veya bensiz insanlarda da görülebilir
Melanomun semptomları arasında benlerin şeklindeki,boyutundaki, rengindeki değişimler önemlidir ve ne kadar çok beniniz varsa o kadar risk altında olabilirsiniz ama fazla beni olmayan insanlar da melanoma yakalanma ihtimaline sahiptirler.

Güneşe görmeyen yerlerde de görülebilir
Parmak aralarınızda,koltuk altlarınızda,sırtınızda,bacaklarınızda,cinsel organlarınızda da melanom görülebilir. Kendi kendinize kontrol yapmayı öğrenin ve bu bölgelerinizi de sürekli olarak kontrol edin.

Bu yazı 2176 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM