Manuka Balı Sivilcelere İyi Gelir Mi

Paylaş
 

Antibakteriyel ve iyileştirme özelliğiyle bilinen Manuka balı, dünyaca bilinen bir besin kaynağıdır. Balların, vücut üzerindeki etkisi yıllar boyu bilinen bir gerçek olup, organik beslenmeyi hayatının odak noktası haline getiren bireyler için başarılı seçimlerin başında gelir. Dünyaca ünlü manuka balının cilt sorunlarına iyi geldiği bilinirken sivilceler üzerindeki etkisi de merak edilen konuların başında gelir.

Adını Yeni Zelanda’da yetişen manuka çiçeğinden alına bu organik bal, dünyaca ünlü isimler tarafından kullanıldığı dahi bilinir. Bu özel balın antibakteriyel özelliği sayesinde yaraların hızla iyileşmesinde etkilidir. Bununla beraber sivilce gibi can sıkıcı cilt sorunlarıyla baş etmek için de kullanıldığı bilinir. Yeni Zelanda’nın dağlık bölgelerinde yetişen manuka çiçeğinden elde edilen bu bal, dünyaya mühürlü kutular içerisinde dağıtılır. Üstelik yıl içerisinde sadece 1.7 tonluk üretim yapılır. Bölgenin yerli halkı yıllar boyu manuka çiçeğinin balından veya yapraklarından faydalanarak yaraların hızla iyileşmesi sağlanır. Birçok faydası olsa da özellikle antibakteriyel olmasıyla popüler olan Manuka balı, bu özelliği sayesinde mikropların ve iltihapların oluşmasının önüne geçer. Doğal köy ürünleri ile beslenmek sağlık açısından vücudu stabil tutarken: sivilceler üzerindeki etkisi de söz konusudur. Soğuk algınlığı, bronşit, mide ve sindirim sistemi, yanık, mantar, virüs, eklem ağrıları gibi sorunlara bire bir olan manuka balı, yapısı itibariyle yoğun kıvamdadır. Organik ürünlerin insan vücudundaki olumlu etkisi herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle ballar, herhangi bir katkı malzemesi olmadan üretildiğinde hastalıklara çare olduğu dahi bilinir. Kahvaltıda, günün farklı saatlerinde veya cilt bakımında dahi kullanılmaya uygun olan bu organik ürünler, farklı çiçeklerden elde edilir. Oldukça değerli bir çeşit olan manuka balın, cilt lekeleri üzerinde olumlu etkisi bulunur. Bu bal kullanılarak yapılan akne tedavisinde olumlu sonuçların alındığı bilinir. Balın antimikrobiyal özelliği ve antienflamatuvar faydası olması sebebiyle cilt için önemli derecede yararlıdır. Bu balı limon suyuyla karıştırarak yüze maske olarak uygulandığında sivilceler üzerinde olumlu etkisi görülebilir. Maskenin yüzde 15 dakikaya kadar bekletilmesi ve ardından ılık suyla yıkanarak temizlenmesi gerekir. Bununla beraber az miktarda Manuka balını yüze masaj yaparak uygulamak cildin temizlenmesi ve nemlenmesi sağlanır.

Bu yazı 241 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM