Mantarla Gelen Sağlık

Paylaş
 

Mantar, kimi zaman yemekleri ve çorbaları lezzetlendirse de tek başına da yemeği yapılan bir gıdadır. Tarihler boyunca pek çok insan mantar zehirlenmesi yaşamış hatta pek çok insan bu zehirlenme nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Fakat günümüzde artık özel olarak yetiştirilen kültür mantarlarının hiçbir zararı bulunmamakta ve zehirlenmelere yol açmamaktadır. Her ne kadar faydaları saymakla bitmese de mantarı doğadan, herhangi bir uzmanın yardımı olmadan toplayıp yemek oldukça sakıncalı ve zararlıdır. C, D, B1, B2, B3, B5, B6, B9, demir, fosfor, potasyum, çinko, bakır gibi pek çok vitamin ve minerali içerisinde bulunduran mantar, sağlığımıza oldukça faydalı bir besindir.

Her ne şekilde olursa olsun doğadan toplanması sakıncalı olan mantar faydalarına rağmen küçük çocuklara yedirilmemelidir.

1-Kalp ve Damar Sağlığı: Antioksidan açısından zengin olan, kolesterolü düşüren ve iltihabı önleyen mantar, kalp ve damar sağlığı için oldukça önemli besinler arasında gelmektedir. Ayrıca damarları koruyan mantar, damar sertleşmesinin de önüne geçmektedir.

2-Kanser: Doğanın bize bahşettiği pek çok besin, bizi hastalıklara karşı korumakta, sağlığımızın bozulmamasını sağlarken aynı zamanda da bozulan sağlığımızın düzelmesine yardımcı olmaktadır. Mantar da bu besinlerden biridir. Beta-gluken ve konjuge linoleik asit gibi pek çok polisakkarit açısından zengin olan mantar, özellikle de meme ve prostat kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidinde oldukça önemli etkiler sağlamaktadır. Özellikle de Japonya’da shiitake mantarı ile kansere alternatif tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

3-İltihap Önleme: Pek çok bitkinin iltihap önleme ve mikrop kırıcı özelliğinden bulunan mantar da özellikle kronik iltihaplanma ile başa çıkılmasında fayda sağlamaktadır.

4-Bağışıklık Sistemi: Pek çok yiyecek gibi mantar da insanın bağışıklık sistemini ayakta tutmakta ve direnç sağlamaktadır. Çok çok eski yıllarda henüz tıbbın gelişmemiş olduğu dönemlerde insanlar bitkiler yardımı ile hastalıklarla mücadele etmekte idiler. Mantar da bu mücadelede insanların en büyük yardımcılarından biri durumundaydı. Mantar, içerdiği polisakkaritler ve D vitamini sayesinde insanın bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve direnç sağlamaktadır.

5-Kan: İnsanın kan dolaşımı ve kan hücreleri ne kadar sağlıklı olursa, insan da bir o kadar sağlıklı ve dirençli olur. Vücudumuzda enerji üretimi, kırmızı kan hücresi üretimi ve bağ dokusu üretiminde kullanılan bakır vitamini ile birlikte düzenlenmektedir. Vücutta bakır vitamini düşük olduğunda halsizlik, anemi, kemik zayıflığı gibi pek çok rahatsızlık da belirir. Fakat düzenli tüketilen mantar, vücudun ihtiyacı olan bakır vitaminin sağlanması açısından büyük bir yardımcıdır.

Her ne kadar özel olarak üretilen ve dağdan toplananlar gibi zararlı olmayan kültür mantarı tüketilmesi gerekse de yine de mantarı alırken ve saklarken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Mantar satın alırken özellikle de Tarım Bakanlığı üretim izni ile üretilip üretilmediğine bakılması gerekmektedir. Siz de mantar hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için Tarım Bakanlığı resmi sitesine tıklayınız.

Bu yazı 1770 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM