Kurdeşen Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Paylaş
 

Ürtiker adıyla da bilinen kurdeşen, deri üzerinde yer yer görülen ve gruplar halinde kırmızı kabarıklıklara ve istemsiz bir kaşıntı isteğine neden olan bir tür deri rahatsızlığıdır. Ortaya çıktıktan sonra genellikle 24 saat içinde kendi kendine kaybolur. Ortaya çıkmasını sağlayan etkene maruz kaldıktan kısa bir süre sonra hemen belirdiği için nedenini bulmak genellikle epey zordur. Detaylı testler yapılmadan tanı konulması çok güçtür. Kurdeşen oluşumunu sağlayan bilinen nedenler arasında şunlar sayılabilir:

  • Kurdeşene neden olabilecek etkenlerin başında kas gevşeticiler, uyku ilaçları, penisilin tarzı antibiyotikler, ağrı kesiciler gibi bazı ilaçların kullanımı gelir.
  • Kuruyemiş, kabuklu deniz canlıları, balıklar gibi besinlerin tüketimi, bazı çiğ meyvelere dışarıdan dahi olsa temas etmek de kurdeşene neden olabilmektedir.
  • Derinin anlık değişen sıcaklığa veya soğuğa maruz kalması.
  • Pire, tahtakurusu gibi böcek ısırıklıkları.
  • Lateks eldiven kullanımı.
  • Aşırı miktarda strese maruz kalmak.

Eğer sorunun alerji kaynaklı bir reaksiyon olduğu düşünülüyorsa bir uzmana başvurarak alerji testi yaptırılabilir. Kaşımak tahrişe neden olacağı için hassas davranılmalıdır. Bu süre içinde kaşıntıyı önlemek ve deriye zarar vermemek adına söz konusu bölgeye soğuk bir tampon veya antihistaminik özelliği olan bir krem uygulanabilir. Genellikle 24 içerisinde kendiliğinden yok olduğu sıkça görülen bir durumdur. 6 haftadan fazla sürmesi halinde ise akut kurdeşen halini almış demektir ve zaman kaybetmeden mutlaka uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Bu yazı 1133 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM