Kulak Estetiği

Paylaş
 

Kulakta oluşan şekil bozukluğunun ve asimetrinin düzeltilmesi ve tedavi edilmesi için yapılan ameliyatlardır. Kulak estetiği ameliyatları içinde, en sık rastlanan kepçe kulak ameliyatlarıdır.

Kulak ameliyatlarıyla; büyük kulaklar, çok belirgin olan kulaklar, asimetrik kulaklar, ve daha önce kulak operasyonu geçirmiş ve bu operasyonlar sonucu şekil bozukluğu oluşmuş kulaklar tedavi edilmektedir.

Ameliyat nasıl olur?

Yapılacak olan cerrahi yönteme göre, lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Kulak arkasından kesi yapılarak, bu bölgedeki cilt çıkartılır. Kalıcı dikişlerle, kıkırdaklara şekil verilir ve daha sonra cilt kapatılır. Yapılan bu cerrahi işlem, klasik kulak estetiği ameliyatıdır.

Kesisiz kepçe kulak ameliyatları ise, kulak arkasından kesi yapılmadan ve cilt çıkarılmadan yapılan işlemlerdir. Cilt altından, dikişlerle kepçeye şekil verilir. Operasyon sonrasında hasta, hemen rutin işlerine devam edebilir.

Kulak estetiği, kaç yaşında yapılır ?

Genelde 6 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Fakat sadece görünüşü kusurlu olan çocuklarda, belirli bir yaşa geldikten sonra yapılması tavsiye edilmektedir.

Ameliyat sonrasında neler yaşanır?

Kulak estetiği ameliyatının hemen ardından, şişlikler ve morluklar oluşabilmektedir. Fakat kısa zaman sonra geçer. Kepçe kulak ameliyatlarında yaklaşık 1 ay süre ile, geceleri saç bandı takmakta fayda vardır.

Kulak estetiği ameliyatlarında ve sonrasında ne gibi komplikasyonlar oluşabilir?

Ciltte his kaybı ve kanama oldukça nadirde olsa görülebilir. Şişlik ve morarma gibi komplikasyonlar oluşabilir. Böyle bir durumda, doktora başvurmakta tereddüt edilmemesi gerekir.

Bu yazı 1951 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM