Kulak Çınlaması ( Tinnitus )

Paylaş
 

KULAK ÇINLAMASI LANETİN TA KENDİSİ

Gerçek anlamda teknoloji çağında yaşadığımız tıp ve bilimsel alanlarda zirvede olduğumuz bu dünya üzerinde tedavisi olmayan hastalıklardan biride kulak çınlamasıdır. Tıptaki adı ile Tinnitus.

Tamamen utanç verici bir durumdur. Ölümcül bir tarafı olmayan ancak çınlama şiddetine göre bir insanı bakırköy ruh hastalıklarına gönderebilme bir insanı depresyona sokabilme hatta intihar eşiğine kadar götürebilme kabiliyetleri olan bir hastalık daha doğrusu bir lanet türüdür.

Bu ne abartıyor diyenler olacaktır ama bunu yaşayanlar bilir. Kulak çınlaması olan arkadaşlar bu yazıyı okuyorsa buraya kadar morali bozulmuş hatta isyan etme aşamasına gelmiş olabilir ama üzülmeyin her ne kadar tedavisi yok denilse de kendi kendine çınlamanın azaldığına hatta tamamen iyileştiğine rastlanılmıştır.

KULAK ÇINLAMASI İLE YAŞANIR MI ?

Kulak çınlaması bir önceki başlıkta da yazdığım gibi öldürücü değil delirtici bir özelliğe sahip hastalık  türüdür.

Kulak çınlamasının türlü sebepleri ve çeşitleri vardır.  Bazılarında iki kulak birden çınlarken bazılarında ise tek kulak çınlamaktadır . Çınlama şiddeti her kulakta aynı değildir kimilerinde fark edilemeyecek kadar az kimilerinde gürültülü ortamda bile hissedilecek kadar güçlü bir şiddete sahip olabilmektedir.

Unutmayın ki sessizliğin bile bir sesi vardır. Kulağınız çınlıyor bunu kafaya çok takıyor ve dikkatinizi çınlamaya veriyorsanız bu sizi psikolojik bir travmaya sokabilir. Öncelikle kulağınızın çınlamasını tedavi ettirmekle bir yola baş koymanız gerekecek her ne kadar doktorların bunun bir tedavisi yok diyecek olsa bile bu alanda uzman olan doktorlar bulunmaktadır bazı hastaneler de kulak çınlaması müzik dinleterek tedavi altına alan yöntemler de bulunmaktadır kimilerinde işe yarayan kimilerinde yaramayan bir yöntem dir ama denemekten hiç bir zarar gelmez. Lazer yöntemi ile de tedavi edilebilmektedir.

Kulak çınlaması (Tinnitus) ile yaşamak mümkün bunun için moralinizi yüksek tutar çınlamaya odaklanmaz bu şekilde yaşamaya devam ederseniz kulağınızda ki bu davetsiz sesi bir süre sonra unutabilir çınlamanın farkında bile olmayabilirsiniz.

KULAK ÇINLAMASINDAN KURTULMAK İÇİN ALTERNATİF YÖNTEMLER

Aslında Kulak Çınlaması ( Tinnitus ) diye bir hastalık yoktur bu tamamen başka bir hastalığın başımıza bela ettiği bir mikrop türüdür.

Daha net açıklamak gerekirse bildiğimiz yada bilmediğimiz bir rahatsızlığın tetiklediği bir türdür çınlama. Olayı kökünden halledebilmek için kulak çınlamasına neden olan rahatsızlığı tespit etmek ve onun üzerinden bir tedavi sürecine girmek gerekiyor.

Ama çoğu çınlamanın bir sebebi yada bağlantısı bulunamadığı için de gerçek anlamda bir tedavi yapılamıyor. Bu durum da ise alternatif yöntemleri deneyeceğiz.

images (1)

Nedir bu alternatif yöntemler ;

Kola gibi gazlı ve asitli içeceklerden uzak durmak.

Kahve içmemeye özen göstermek.

Yorgun olmamak , mümkün olduğunca çok dinlenmeniz gerekmektedir.

Sigaradan ve sigara dumanlarının havada uçuştuğu bir ortamdan kaçınmak.

Tuzlu yiyecek ve içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketmek yani tuzdan uzak durmak gerek.

Bol bol sakız çiğneyip yutkunmak.

Yüksek sesli müzik dinlemek , gürültü ortamlardan uzak durmak gerek.

Günlük düzenli egzersiz yapmak.

Sinir ve öfkeden uzak durun.

Bütün bunları günlük yaşantınıza uygun bir şekilde entegre ederseniz çınlamanın hissedilebilir bir düşüşünü  veya ortadan yok oluşuna tanık olabilirsiniz.

 

Bir sonraki yazım olan Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri konusunu kırmızı yazıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bu yazı 3784 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Tetsu dedi ki:

    Yani diyelim ki ben gribim ve gripten dolayı mı kulağım çınlıyor onu tam anlayamadım?

    • admin dedi ki:

      Hayır burada bahsedilen sürekli kulak çınlaması öyle anlık çınlamalar değil onun için grip yada başka bir rahatsızlıktan olup olmadığı yapılan incelemelerde belli olur.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM