Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Kulak çınlaması nedir bu hastalıkla nasıl baş edilir gibi soruların cevabını Kulak Çınlaması konulu yazımda belirtmiştim. Konuya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.  Kulak çınlaması tıpta  Tinnitus olarak geçmektedir.

kulak çınlaması nasıl geçer

kulak çınlaması nasıl geçer

KULAK ÇINLAMASI İÇİN KULLANILAN TEDAVİ TEKNİKLERİ

Kulak çınlamasında tedavi yöntemleri olarak en yaygın kullanılan her hastalıkta olduğu gibi ilaç tedavisidir. Kullanım süresi reçetelerde yazdığı gibi yada doktorunuzun size belirttiği gibidir. Genelde 12 hafta boyunca kullanıldığı ön görülmektedir. Başarı oranı hastaların durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Net bir başarı yüzdesi yoktur kimi hastalarda etkisini gösterip çınlamayı azaltıp yada yok ederken kimi hastalarda hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Kulak çınlaması kişileri depresyona psikolojik bozukluğa iten çok yatkın bir hastalık yani beladır. Bunun kullanılan haplar genelde anti depresyon hapları olarak ta kullanılmaktadır .

Kulak arkasına veya kulak içine takılan işitme cihazına benzer bir cihaz takılarak kulaktaki çınlamanın duyulmaması için düşük ve sabit bir ses verilmektedir. Bu yöntem Tinnitus Maskelemesi olarak geçmektedir. Bu yöntem pek tercih edilen bir teknik değildir çünkü hem kulağımıza bir cihaz takıp yaşam kalitesinden ödün verip hemde çınlama sesini duymamak için başka bir sesi duymaya tahammül etmek her ne kadar mantıklı gibi gözükmese de sevdiğim bir söz vardır hiç bir şey yapmamaktansa bir şeyleri yapmak en iyisidir. Yani denemekte fayda var.

Bir de yine maskeleme olarak adlandıracağımız yöntem kulaklık ile  hastanın kulağındaki çınlamanın şiddeti ve frekansının ölçüldüğünü, daha sonra hastaya aynı şiddet ve frekansta karşı ses dinletildiğini belirtmeliyim. 2-3 ay süreyle hastaya müzik eşliğinde bu sesler dinletiliyor. Başarı oranı genel olarak %80 civarı olduğu söylenmektedir. Bu tedaviyi en yaygın Ankara Gazi Hastanesi KBB polikliniği yapmaktadır.

Çınlama hastalarda psikolojik bir sorun oluşturduğu için bu  olumsuz etkilerden kurtulmak için psikiyatri tedavisi alması hastanın moral ve psikolojisini eski haline getirip bu çınlama hastalığı ile yaşam hakkında uzmanından gerekli taktikleri alması en makul yöntemler arasındadır.  Bir  psikolog eşliğinde haftalık yada aylık seanslar alarak bir tedavi süreci içine girmek seçenekler arasında yer almaktadır.

Bir de  Lazer  tedavisi ile çınlamayı etkisiz hale getirme yöntemi sık sık  gündeme gelmektedir ancak böyle bir tedavinin yapıldığı ve kanıtı net olarak olmadığı için yanlış bilgi vermekten kaçınıyor konunun takipçisi olacağımı da belirtmek istiyorum.

Kulak Çınlaması belirtileri tedavileri ve tedavi yöntemlerini en detaylı şekilde okumak için aşağıdaki yazıya tıklamanız yeterlidir.

Kulak Çınlaması 

Bu yazı 13457 kere okundu.
 • Site Yorum

19 adet yorum var.

 1. Emir Koç dedi ki:

  Kulak çınlaması beni ciddi anlamda rahatsız ediyor. Aniden gelen o çınlama ile birden gözüm yaşarıyor. Buna karşı bir tedavi olduğunu heleki ilaç ile bir tedavi olduğunu hiç duymamıştım. Kısa sürdüğü zaman fazla etkisi olmuyorda uzun olunca bayağı bir zaman o çınlamayı hâla hissediyor insan.

 2. Adnan dedi ki:

  bendede ciddi derecede kulak çınlaması var ve artık rahatsız oluyorum bu durumdan en yakın zaman da da tedavi olacağım

 3. deniz dedi ki:

  Tinnitus Maskelemesi bana çok saçma geldi. çınlamayı geçirecek diye başka bir sesi dinlemeye mahkum olmak ne bileyim ilaçlı yöntemler tercih edilebilir 🙂

 4. taner dedi ki:

  kulak çınlamasının başka hastalıkların habercisi olup olmadığının öğrenilmesi büyük önem taşıyor.

 5. Recep dedi ki:

  Gerçekten çok kötü bişey daha bu sabah yaşadım.

 6. sedar dedi ki:

  ara sıra benimde başıma gelen rahatsızlık kulak çınlanması o kadar büyütülcek bir durum değildir. Bazı nedenlerden dolayı olabilmekte

  • admin dedi ki:

   Sizinki anlık çınlama o doğal sürekli çınlamadan bahsediliyor o çınlamanın kulağınızda 7/24 olduğunu düşünün 🙂

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM