Kulak Çınlaması Nedenleri

Paylaş
 

Aşağıda çınlamanın asıl nedenlerinden bahsedeceğiz. Çınlamanın sebebini tekseferde açıklamamız gerekirse, iç kulaktaki sinir hücrelerinde bir hasar olur.

Çınlamanın En Çok Görülen Sebepleri

Yaşa bağlı işitme kayıpları. İnsanların çoğunda işitmeye bağlı problemler 60 yaş civarlarında başlamaktadır. Buna tıp dilinde presbikuzi denir. Yüksek sese maruz kalmak. Hava alanları gibi ortamda yüksek desibel bulunan alanlarda çalışmak. Müzik aletleriyle müzik dinlerken sürekli yüksek ses oranlarında dinlemek. Ayrıca konser gibi etkinliklerde bulunmak da kulakta geçici duyma problemleri yaratabilir.

Kulakta bulunan kir. Kulağınızdaki çınlamanın sebeplerini büyük hastalıklar yerine bu sebepten kaynaklanıyor olabilir. Evet! Kulak kiri de çınlama sebeplerinden biri olabilir.

Orta kulağınızda kireçlenme olabilir. Kireçlenmenin sebebi genellikle genetiktir ve tedavisi mümkündür.

Bunlar da Diğer Nedenler

Meniere hastalığı. İç kulak tansiyonu olarak da bilinen bu hastalık, iç kulak sıvısı basıncının artışından dolayı oluşabilir. tozlumikrofon.com sitesinden edindiğimiz bilgiye göre bu rahatsızlığınız, TMJ fonksiyonu bozukluğu olabilir. Çene ve eklemleriyle ilgili olan bu hastalık kulak çınlamanızın sebebi olabilir. Fakat bu diğerlerine nazaran çok nadir görülen bir sebeptir. Kulak ve çenedeki yaralanmalar. Kulağınız ya da çenenizden sert bir darbe aldıysanız. Bu travma çınlamanın bir süre devam etmesine yol açmış olabilir. Akustik nöroma. Kafa sinirinde oluşan iyi huylu bir tümör olan akustik nöroma çınlamaya sebep olmuş olabilir.

Kulak çınlamasına neden olacak bir çok ilaç vardır. Bu problemin ilaçtan kaynaklandığını anlamanızın yolu ise basit. Çınlamadan hemen önce başladığınız bir ilaç var mı? Bu soruyu kendinize sormak size bu konuda farkın dalık yaratabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız bu bilgiyi doktorunuzla paylaşmayı unutmayın. Polimiksin B, eritromisin, vankomisin ve neomisin içeren antibiyotikler. Mekloramisin ve vincristin içeren, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar. Diüratik etkisi bulunan bazı idrar söktürücü ilaçlar. Antidepresan türleri. Yüksek dozlarda ve uzun süre kullanılan Asprin.

Çınlama hayat kalitenizi çok azalttığı gibi, bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Bunlara örnek vermemiz gerekirse; Yorgunluk ve stresi başlıca sebepler arasında görebiliriz. Bunlar en önemli durumlar arasındadır.

Kaynak: https://www.tozlumikrofon.com/kulak-cinlamasi-nedenleri/

Bu yazı 1597 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM