Kulak Çınlaması için TMS Tedavisi (Transkranial Manyetik Uyarı )

Paylaş
 

KULAK ÇINLAMASI

Kulak çınlaması için şuana kadar bilinen kesin bir tedavi ve belirti bulunamamaktadır.  Kulak çınlamasında son gelişmeler olarak belirtilebilecek olaylardan biri de TMS kulak çınlaması tedavisidir.

TMS Nedir?

Açılımı Transkranial Manyetik Uyarı dır. Uyarma, uyarıcı olarak bilinen bir tedavi  şekli vardır.  TMS alternatif bir tedavi şekli değildir.  Bu duruma şöyle bir örnek verilebilir  hekimler nasıl ultrason da çeşitli cihazlar kullanarak sonuç almaya çalışıyor ve hastalarda bir takım rahatlamalar meydana geliyorsa TMS de kulak çınlaması için tedavi edici ve rahatlatıcı bir cihazdır.

TMS Amerika’da çeşitli kurumların onayından geçmiş ve kulak çınlaması tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır.  TMS cihazı 1985 yılında bir üniversitede geliştirilmiştir.

Kulak Çınlaması için TMS Tedavi  Sistemi

Cihazın çalışma prensibi beyinde bozulan elektriksi aktiviteleri düzenleme sistemine dayanmaktadır.

Aletin bir ucu var bu uç kısmında ise bobin denilen bir kısım vardır.  Burada yüksek gerilimli bir akımla bir manyetik dalga oluşuyor bu dalga ;

Beyin içini etkilemek suretiyle beyin içinde bozulmuş olan hücreler içerisindeki pozitif ve negatif uyarılarla beraber beyin içerisinde bozulmuş olan kısımların yerine oturmasında yada düzelmesinde etkili olmaktadır.

 

Aynı zamanda bu sistem kulaktaki hücrelerin sinir uçlarının bozulmasına bağlı olan kısımlarında düzeltilmesinde etkili olabilmektedir.  

TMS cihazı pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.  Migren, epilepsi, depresyon ve sinir hastalıkları gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

TMS cihazı bunların yanı sıra  tedavisi bulunamayan ve nedenleri bir türlü kesinleştirilemeyen kulak çınlamalarının da ve kulak çınlaması ile beraberinde  meniere (işitme ve denge kaybı )  gibi denge sistemini bozan hastalıklar  ve baş dönmeleri için de kullanılan yaygın bir cihaz özelliği taşımaktadır.

TMS Kulak Çınlaması Tedavisi

TMS Kulak Çınlaması Tedavisi

 

Bu cihaz hastalarda %70 oranında bir başarı sağlamaktadır.  Kulak çınlaması tedavilerinde başarı yüzdesi ilk defa bu kadar yüksek olmuştur.  TMS cihazının en sık kullanılma istatistiği ise 2011 yıllarından itibaren başlanmıştır. O yıllarda  Amerika’da yayınlara ve en çok takip edilen dergilerde çıkmaya başlamıştır.  Cihaz oldukça maliyetli bir cihazdır.

Eğer kulak çınlaması ( tinnitus ) rahatsızlığınız varsa doktorların kontrolünde ve vermiş olduğu ilaçlarda bir sonuç alamadıysanız alternatif yöntemlerle ( kulak çınlaması tedavisi bitkisel çözüm) de başarısız olduysanız o zaman TMS tedavisini de denemeniz önerilmektedir.

Eğer böyle bir tedaviyi düşünüyorsanız daha ayrıntılı araştırmak ve incelemek istiyorsanız TMS ile kulak çınlaması tedavileri şeklinde arama motorlarında arama yapabilir hastane ve hekimlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Op.Dr. Ahmet Şirin  

 

Bu yazı 6069 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Fatma dedi ki:

    Teknoloji her geçen gün gelişmekte. İşte yavaş yavaş tüm hastalıkların çözümü bulundu. Lakin teknolojinin bile çözemediği bir çok hastalık ve bu konuda tıp yetersiz.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM