Kulak Ağrısına Çözümler Nelerdir?

Paylaş
 

Kulakta çınlama ve şiddetli ağrılar şeklinde ortaya çıkan kulak ağrısının en büyük nedeni orta ve dış kulak yolundaki iltihaplar dır. Kulak ağrısı sinüzit, diş çürükleri ve çene bölgesindeki rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir. Sağlığımızı olumsuz etkileyen rahatsız edici bir durum olan kulak ağrısına çözümler nelerdir? Yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kulak Ağrısı İçin Çözümler

  • Kulağınızda ağrı varsa ilk yapmanız gereken çiğneme ve yutkunma hareketleri yapmaktır. Bu şekilde östaki kanalınız açılır ve hava akışı sağlanır. Bunun sonucunda da kulak ağrınız hafifler. Ayrıca kulak ağrılarınızın hafiflemesi amacıyla kulağınıza ısıtılmış bir havluyu koyabilirsiniz.
  • Bol su tüketmeye özen göstermeniz kulak ağrılarında önemli bir konudur.
  • Kulak ağrılarına neden olan enfeksiyonları temizlemek amacıyla kulağınıza birkaç damla saf zeytinyağı damlatabilirsiniz.
  • Antiseptik ve antibakteriyel özelliğinden dolayı kulak ağrılarında tedavi amacıyla kullanılan en yaygın ürünlerden birisi de soğandır. Bu uygulamada soğanı rendeleyerek suyunu çıkarın ve elde ettiğiniz soğan suyunu kısık ateşte ısıtın. Daha sonra bu suyu günde 3 kere birkaç damla kulağınıza damlatın.
  • Kulak enfeksiyonlarının neden olduğu ağrıları dindirmek amacıyla susam yağı ile sarımsak yağını karıştırıp biraz ısıtın. Bu karışımı kulağınıza 1-2 damla damlatarak kullanabilirsiniz.

Bu uygulamalar faydalı olabilse de kulak ağrılarının asıl nedenini öğrenip tam tedavi uygulayabilmek adına bir uzmandan yardım almanız sağlığınız açısından daha doğru bir karar olacaktır.

Bu yazı 766 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM