Kortizonun Yan Etkileri

Paylaş
 

Kortizon (kortikosteroid) doğru yerde, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanıldığı zaman yan etkileri az olan ilaçlardır. Pek çok hastalığın tedavisinde de çokça kullanılmaktadır. Kortizonlar, yüksek dozda ve uzun bir zaman kullanıldıklarında oldukça çok sayıda ciddi yan etkiler oluşturabilirler.

Kortizonun Yan Etkileri

  • Ruhsal bozukluk ve depresyon görülebilir. İntihar eğilimi de görülebilir. Kortizon,mide asit salgısını ciddi ölçüde arttırırken, koruyucu mukus tabakasını bozar. Ayrıca da yara etrafında nedbe dokusunu oluşturacak olan hücrelerin etkinliğini azalttığı için ülser oluşumuna sebep olurlar.
  • Kortizon, kan şekerinin hormonu olan insülinin etkilerine zıt bir etki ederek kan şekerini de yükseltir. Şeker hastalığı riskini arttırır. Kortikosteroidler, vücutta su ve tuz tutulumuna neden olur. Su ve tuz ise özellikle böbrek hastası, kalp hastası ve hipertansiyon hastalarında sorun yaratabilirler.
  • Beyin içi basıncın artması, kanın pıhtılaşmasının çoğalması, damar sertliği gelişme hızının artması,kadınlarda adetten kesilme gibi problemler de oluşabilir.

Önemli olan kortizonun bu yan etkilerini potansiyel bir risk olarak bilmek ve doktorun söylediği doz ve süreden fazla ilacı kullanmamaktır.

Bu yazı 2333 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM