Kontrolsüz Antibiyotik Kullanımı

Paylaş
 

Antibiyotikler, bakterilerin hücre duvarlarından geçerek hücre yapılarını bozan ve bu sayede bakterilerin ortadan kaldırılması sağlayan ilaçlardır. Ancak ülkemiz, antibiyotik kullanımı sıralamasında ilk sıradadır. Bunun sebebi insanlarımızın her hastalığın çözümü antibiyotiklerde aramasıdır. “Antibiyotik olmadan iyileşemiyorum” tamamen psikolojik bir motivasyondan ibarettir. Çünkü mevcutta bir viral rahatsızlığının varsa, alınacak antibiyotikler hiçbir şekilde bu virüslere etki etmeyecek ve gereksiz antibiyotik kullanımı ile karşı karşıya kalacaksınız. Vücut iyileşmediği gibi, aynı zamanda vücutta bulunan yararlı flora bakterilerinin de ölümüne neden olacak, vücut bağışıklık sisteminin zayıflaması ile sonuçlanan bir tablo ortaya çıkacaktır.

Antibiyotikler, sadece bakteriler üzerinde etkili ilaçlardır. Virüslere karşı antiviral ilaçların kullanılması gereklidir. Ancak bakteriyel enfeksiyonlarda da iyileştim diyerek antibiyotiğin kesilmesi, aynı ölçüde tehlikelidir. Çünkü; antibiyotikler, sizin vücut direnciniz yerine geldiğinde tam olarak ortadan kaldırılmamış olmakta ve bu nedenle de antibiyotiğin kesilmesi, ortadan kaldırılmamış bakterinin o antibiyotik türüne zaman içerisinde bağışıklık kazanmasına sebep olmaktadır.

Günümüzde artık yeni antibiyotik türleri üretilmemektedir. Bunların yerine daha ağır tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunun sebebi ticari değil, yeni bir antibiyotiğin bulunamamasından kaynaklıdır. Bu sebeple hem kendi hem de gelecek nesillerin sağlığının korunması için kontrolsüz antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi gereklidir.

Bu yazı 1476 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM