Kolesterole Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Olumsuz yaşam koşulu ve sağlıksız beslenme biçimi; dolaşım sistemini altüst eden zararlı kolesterolün ( LDL Klolesterol) damarlarda birikim yapmasına neden olarak dolaşıma bağlı çok çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır. Bütün bu durumlar bizi “Kolesterole ne iyi gelir?” sorusuna yönlendirmektedir.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol; hücre yapısına katılan ve hücre çeperini güçlendiren bir maddedir. HDL ve LDL olarak ikiye ayrılmaktadır. HDL kolesterolün oranı ne kadar yüksek olursa kişiler o kadar sağlıklıdır ve kansere korunaklıdır; ancak LDL kolesterol belirli bir sınırı geçtiği zaman damarlarda birikmelere neden olmaktadır. Bu da dolaşımla alakalı olan her türlü hastalığın görülebileceği anlamına gelmektedir. LDL kolesterol oranını düşürecek ya da dengeye ulaştıracak şeyler şunlardır:

Lifli Gıdalar:

Posalı sebze ya da meyveler (kabak, elma, armut…vs…) lifli gıdalar grubuna girmektedir. Tam tahıllılar da lifli gıdalardır ve LDL oranını düşürdüğü gibi HDL oranını büyük oranda arttırmaktadır. Yulaf; yüksek lif içeriği ile kolesterol düşürücü gıdaların başında gelmektedir.

Doymamış Yağlar:

Hem sindirimi rahatlatan hem de damarların dostu olan doymamış yağ içerikli gıdalar da kolesterolü düşürmektedir. Omega 3 yağ asidi içeren balıklar (somon, ton balığı, sardalya vs.) ve zeytinyağı buna örnek olarak verilebilmektedir.

Bol Hareket:

Kolesterolün bir kâbus haline gelmesinde sağlıksız beslenme biçiminden sonra en önemli etken şüphesiz ki hareketsiz yaşamdır. Günde yarım saati uygun bir egzersiz programına ya da yürüyüşe ayırmak kolesterolü düşürme sürecinde hızlandırıcı etken olacaktır.

Bu yazı 1701 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM