Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Paylaş
 

Evli çiftlerin yaşamını kabusa çevirecek ve çoğu zaman evlilik hayatlarını sarsacak etkilere sahip olan kısırlık, önemli bir sağlık sorunudur. Her çift, evliliklerinin ardından aile tablosunu genişleterek, sağlıklı bir aile hayatı sürdürmeyi ister.

Kısırlık Nedir?

Çiftlerin evliliklerini takiben 1 yılı geçen sürede korunmasız olarak haftada ortalama üç defa cinsel birliktelik yaşamış olmamalarına rağmen, kadının gebe kalamadığı durumlarda kısırlıktan bahsedilir. Bu durumda çifler, vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalıdır.

Kısırlıkta Teşhis Süreci Nasıl İşlemektedir?

Kısırlık şüphesinde öncelikle erkekten kaynaklanan nedenler araştırılmaktadır. Bunun için günümüzde gelişmiş tıp teknolojileri ile basit bir sperm analizi uygulanarak bu analizin sonuçlarından   hareket edilmektedir. Erkeğe bağlı sebeplerin izole edilmesinin ardından kadının üreme sağlığı incelenmektedir. Bunun için iç ve dış üreme organları üzerinde tetkikler yapılmakta ve özellikle yumurta sağlığı üzerinde durulmaktadır.

Bu yazı 2008 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM