Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?

Paylaş
 

Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık kadın ya da erkekten çok çeşitli sebeplere bağlı olarak gelebilmektedir. Erkekte kısırlık nedenlerinin başlıcaları arasında sperm bozuklukları, sperm yokluğu, sperm  sayısının yetersizliği gelmektedir. Bunun yanında erkek cinsel organında yapısal bir takım sorunlar ve bağışıklık durumunu etkileyen rahatsızlıklar kısırlık nedeni olabilmektedir.

Kadından kaynaklanan kısırlığa daha çok yumurtalıklardaki işlev bozukluğu, yumurtlama bozuklukları ile yumurta kanallarında görülen kusurlardır. Bunun yanında endometriozis kısırlıkların bağışıklık sistemi kökenli olduğu bilinmektedir. Kadın dış üreme organlarında görülen yapısal kusurlar, rahim ağız ve gövdesindeki hastalıklar, üreme organları ya da komşu organlarla alakalı yapışıklıklar, bir takım enfeksiyonlar da kısırlık sebepleri arasındadır.

Çiftlerde çiftlerin herhangi birinin kısır olma risk oranı eşittir. Zaman zaman sorun her iki taraftan da kaynaklanabilmektedir.

Bu yazı 1966 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM