Kış Hastalıklarından Korunma Yolları

Paylaş
 

Kış mevsiminin tam ortasında olduğumuz şu günlerde en büyük korkumuz salgın kış hastalıklarıdır. Kış mevsimi aslında bakterilerin üremesinde uygun sıcaklık koşulunu sağlamadığından dolayı hastalıklar ya da zehirlenmeler açısından çok güvenli bir mevsim olsa bile, ısıtılmış okul ya da iş ortamında virüs ya da bakteriler ile bir arada olma durumu bu güvenli duvarı zorlamakta hatta yıkmaktadır. Kış mevsiminde sobanın olmadığı ortamlarda vücut kendisini ısıtabilmek için ciddi enerji harcamaktadır. Besinler kaliteli alınmadığında bu enerji düşüklüğü vücut direncinin düşüklüğüne; dolayısı ile grip nezle, bronşit, faranjit, zatürre, soğuk algınlığı gibi hastalıkların vücutta etkin hale gelmesine zemin hazırlamaktadır.

Kış mevsiminin dolaylı olarak getirdiği kömür sobası kullanımı sonucu oluşan hava kirliliği de akciğer ile ilgili tüm problemlerin depreşmesine sebep olmaktadır.

Kış Hastalıklarından Korunma Yolları Nelerdir?

Her bir sorun çözümü ile beraber doğmaktadır. Bu yüzden kış hastalıklarına yakalanmadan önlem almak; bu hastalıklara hiç yakalanmamak ya da hafif atlatmak açısından önem arz etmektedir.

Beslenmeye Dikkat!

Bol C vitamini içerikli meyveler, çinko içerikli besinler, bağışıklık sistemini güçlendirici, vücudu ısıtıcı ve antioksidan özellikli bitkisel çayların tüketimi (ıhlamur) bu dönemde çok önemlidir.

Bilindiği üzere kış mevsimi aynı zamanda depresyon mevsimidir. Depresyonun bedenimizdeki ya da psikolojimizdeki tahribatlarını en aza indirebilmek açısından seratonin hormonunu aktive eden gıdaları belirli ölçülerde tüketmek ( bitter çikolata) bu sürecin hafif atlatılmasını sağlayacaktır.

Yaşam Tarzını Düzenleyin!

Düzenli uyku ve düzenli egzersiz stres dengesini en güzel şekilde sağlayacak yaşam elemanlarıdır. Güçlü bir psikoloji güçlü bir bağışıklık getirecektir. Ayrıca olumlu yaşam tarzı dolaşımı da düzenleyeceğinden serbest radikallerin vücuttan bir an önce uzaklaştırılmasında da çok yarar sağlayacaktır.

Bu yazı 839 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM