Kıl Kurdu Nedir, Neden Olur?

Paylaş
 

Kıl kurdu, enterobius vermicularis isimli bir parazitten kaynaklanır. Kıl gibi ince ve sadece bir kaç santimboyutunda olduğu için adı kıl kurdu olan bu parazit, çocuklarda daha sık görülür. Kıl kurdunun bulaşıcı özelliği vardır. Kıl kurdu parazitindan korunmak için kişinin kendi hijyenine ve bulunduğu ortamın hijyenine dikkat etmesi gerekir. Ortamda serbestçe dolaşan parazitlerin bulaşmasını engellemek için ellerin özellikle tuvaletten sonra bol su ve sabun ile yıkanması gerekir.

Kıl kurdu paraziti, temas ile bulaşır. Geceleri anüse yumurtalarını bırakan dişi kıl kurtları, bu bölgede kaşıntıya neden olur. İstemsiz ya da bilinçli olarak bölgenin kaşınması sonucu yumurtalar tırnak aralarına yer eder. Ve bu yumurtalar gün içinde elin teması ile dış ortamdaki eşyaların üzerine geçer. Uzun süre dış ortama dayanıklı olan kıl kurdu yumurtaları başka birinin teni ile temas ettiğinde o kişinin vücuduna girer ve parazitler bu şekilde bulaşır. Özellikle kreş, huzur evi, okul gibi toplu kullanım alanlarında parazitler daha kolay yayılır ve bulaşır.

Kıl kurdu paraziti, dışkıda görülen ince kıl kurtları ile belli olur. Bunun dışında anüs ve makatta kaşıntı, kilo kaybı, uykusuzluk, hazımsızlık, gece uykularında bölünme, karın ağrısı, sinirlilik, vajinal akıntı gibi belirtileri de vardır. Bu belirtilerden biri ya da bir kaçı hastada varsa kıl kurdu teşhisi konulabilir. Kıl kurdunun teşhisinin ardından ilaç tedavisi ile bu parazitlerden kurtulmak mümkündür.

Bu yazı 1924 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM