Kepçe Kulak Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

Her insanın kendine özgü fiziksel yapısı var. Bu farklılıklar bazen sorun olarak görülebiliyor. Uzun boylu ya da kısa boylu olmak, şişman ya da zayıf olmak ya da patolojik bozukluklar kimi insanda ruhsal bozukluklara neden olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de kepçe kulak sendromu.

Kepçe kulak, kulağın çanak kısmının büyüyerek kafadan uzaklaşmasıyla ya da kıkırdak dokunun tam olarak gelişmemesiyle kulak kıvrımlarının oluşmamasından kaynaklanabiliyor. Kepçe kulak genetik aktarımla da çocuğa geçebilmektedir. Kepçe kulak sendromu, genellikle kişilik gelişimini tamamlayamadığı için okul öncesi çocuklarda görülmekte.

Okul öncesi çocuklar kepçe kulağı bir kusur olarak kabul ederler ve bu sebepten dolayı akranları tarafından alay konusu olabiliyorlar. Dışlanmışlık ve aşağılanmışlık hissine kapılan çocuklarda öz güven problemi yaşanmakta. Bu nedenle bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Kepçe Kulak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Uzmanlara göre kepçe kulak tedavisi için en uygun yaş 5-6 yaş aralığıdır. Çünkü bir kulağın ortalama büyüklüğüne ulaşması 4-5 yaşına kadar sürmektedir. Bundan sonra kulak gelişimi olmayacağı için cerrahi müdahele edilebilir.

Kepçe kulak tedavisinin ardından iyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır. 2 hafta sonra çocuk sağlığına kavuşmuş olur. Tedavi çocuklar okula başlamadan yapılırsa çocuklar okula daha öz güvenli başlayabilirler.

Bu yazı 1670 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM