Kemik Erimesine Çare; Hurma

Paylaş
 

Kemik erimesi yani Osteoporoz özellikle kadınların kabusudur. Kemiklerin gözenekli hal almasına kemik erimesi deniyor. 30’lu yaşlar kemiklerin en güçlü olduğu dönemdir. Yaş ilerledikçe kemikteki yoğunluk azalmaya başlar. Özellikle 50’li yaş sonrasında kemik erimesi kırıkların artmasına sebep olmaktadır.

Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik erimesinin belirgin bir belirtisi olmamakla birlikte ancak yaşanılan kırıklarda ve duruş pozisyonundaki değişikliklerde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sırt ağrılarında ki artış kemik erimesinin habercisi olabilir.

Kemik erimesinin artmasında kadınların menopoz dönemi en büyük değişimin yaşandığı zaman dilimidir.  Kemiklerin sağlığını kaybetmemesi ya da en aza indirebilmek için beslenmenin etkisi büyüktür.

Kemik erimesini arttıran en büyük risk faktörleri ise sigara kullanımı, iltihap giderici bazı ilaç grupları, yeme bozuklukları ile sıralanabilir.

Kemik Erimesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Beslenmede özellikle magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir değerleri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Hurma ise bu durumda imdadınıza yetişiyor. Uzmanlara göre özellikle kemik erimesi ve kansızlık sorunu olan kadınların hurma tüketimi büyük önem taşımaktadır. Bu küçük meyvenin  içerisindeki kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum ve demir oranı hiç de hafife alınacak cinsten değil. Düzenli olarak tüketilen hurma kemik erimesi ile savaşı kazanmanıza yardımcı olacak önemli besinlerin başında gelmektedir.

Bu yazı 1368 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM