Kataraktın Sebepleri ve Tedavisi

Paylaş
 

Katarakt; sözlükte “perde” anlamına da gelmekle birlikte göz merceğinin çeşitli yaşamsal koşulların etkisi ile gitgide aşınması sonucunda saydamlığını yitirmesi ile tanımlanan bir göz hastalığıdır. Adeta gözün önünde perde oluşturmakta ve önlem alınmadığı takdirde körlük derecesine bile ulaşabilmektedir. Bu yazımızda bilinçlendirme adına kataraktın sebepleri ve katarakt tedavisinden bahsedilecektir.

Kataraktın Sebepleri

Kataraktın sebepleri başında sert rüzgârlar ve çokça maruz kalınan güneş ışınları gelmektedir. İnsanlar yaşamları boyunca bu etkilere normal olarak maruz kalmaktadırlar ve genellikle bu tipteki yaşamsal koşulların etkileri yaşlılık dönemine kadar birikim göstermekte ve katarakt oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Hipertansiyon, şeker, tiroid bezi problemleri de yaşlılık döneminde katarakt hızlandırıcı faktörler olarak değerlendirilebilmektedir.

Katarakt genellikle yaşlılık döneminde görülmekle birlikte daha erken yaşlarda, hatta yeni doğmuş bebeklerde bile görülebilmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde katarakt görülmesi, genellikle hamilelik döneminde geçirilen enfeksiyonların, kullanılan ilaçların ya da zararlı maddelerin olumsuz etkisiyle gerçeklemektedir.

Katarakt, göze uygulanan herhangi bir darbe ya da çarpma gibi travmatik durumlardan sonra da görülebilmektedir.

Kataraktın Tedavisi

Katarakt tedavisi sadece ameliyat ile olmaktadır. Gözlük ya da damla tedavileri kataraktın giderilmesinde kullanılmamaktadır. Başarı oranı yüksek olduğu bilinen en iyi teknik “Fako Tekniği” dir. Narkoza ihtiyaç duyulmaz, damla yeterli olmaktadır. Kataraktlı merceğin diğer dokulara zarar verilmeden gözden ayrılmasını sağlayan “viscoelastik jel” kullanılır. 2.2 mm’lik çok küçük bir delik açılarak bu işlem gerçekleştirilir. Parçalanıp emilerek temizlenen kataraktlı merceğin yerine katlanabilir yapay bir mercek yerleştirilir. Çok kısa sürmektedir ve yaklaşık 10 günlük bir süreçten sonra kişiler normal görme sürecine girmektedir. Tecrübeli bir hekim ve steril bir ortam bu ameliyatta çok büyük önem taşımaktadır.

Katarakt tedavisi ne kadar erken dönemde yapılırsa, ileride görme kalitesi o kadar iyi olacaktır. Tedavinin geciktirilmesi, tedavi sonrasında beklenen görme kalitesi yüzdesini her geçen yıl biraz daha düşürecektir. Kataraktın ilerlemesi geri dönüşü olmayan körlüğe bile sebep olabilmektedir.

Bu yazı 1608 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM