Kaşıntı Nedenleri

Paylaş
 

Kaşıntı nedenleri nelerdir?

Gut, romatizma ve şeker hastalığı olan kişilerde hastalığa bağlı olarak kaşıntı gözlemlenebilmektedir. Sigara ve alkol tüketimi fazla olan kişilerinde bir problem olarak karşısına çıktığı kaşıntı, böcek sokmaları da dahil olmak üzere cilt hastalığı, ürtiker, böbrek hastalıkları, karaciğer yetmezliği ve özellikle yaz aylarında aşırı terleme de kaşıntıya neden olabilmektedir.

Bir hastalığa bağlı olarak hayatınızın bir parçası olan kaşıntı ile başa çıkabilmek için evde kendiniz önlemler alabilir ve kaşıntının önüne geçmek için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

Kaşıntı için neler yapılabilir?

Öncelikle doktorunuzun önerdiği bir kaşıntı ilacını kullanmanız tıbben en doğru yöntem olacaktır. Banyonuz için yağlı bir doğal sabun tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca sentetik giysilerden kaçınarak kaşıntıya karşı önleminizi alabilirsiniz.

Şarap sirkesi veya hakiki zeytinyağı ile kaşınan bölgeye kompres uygulayabilirsiniz.

Bir miktar beyaz lahana ya da soğanın lapasını yaparak kaşınan bölgelere uygulamanız kaşıntının önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Isırgan otu çiçeklerini kaynatıp suyunu bir kaba süzerek losyon gibi kullanmanız da kaşıntıda etkili olacaktır. Ayrıca dövülmüş hatmi çiçeği kökleriyle de losyonu hazırlamayı deneyebilirsiniz.

Nişasta yakısı, pirinç unu yakısı ve buğday unu yakısı kaşınan bölgelerde etkili bir diğer yöntem olarak önerilmektedir.

Bu yazı 1997 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM