Karın Şişliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

Karın şişliği, bağırsaklarda gaz oluşması sonucu karında meydana gelen sertlik ve dolgunluk hissidir. Bunun başlıca sebebi düzensiz bir sindirim sistemidir. Sindirim sisteminde meydana gelen aksaklıklar sonucu sindirim yapılamaz ve bağırsaklarda sülfür içerikli gazlar birikir. Bu gazlar zamanla bağırsakları gerer. Bağırsakların gerilmesi karın şişkinliğine ve şiddetli ağrılara sebep olur.

Karın şişliği, laktoz intoleransı, gıda alerjisi, gaz üreten gıdalar ve hassas bağırsak sendromu sonucunda meydana gelebilir. Yine aşırı yemek, kabızlık ve bağırsak parazitleri de karında şişkinliğe sebep olabilir.

Karın Şişliği Nasıl Teşhis Edilir?

Şişlik şikayeti ile doktora başvurulduğunda, öncelikli olarak birtakım testler yapılmalıdır. Bağırsaklardaki gazları anlamak ve ince bağırsakta bir sorun var mı diye bakmak için, karın röntgeni istenebilir. Yine gerek görüldüğü durumlarda hastaya MR, ultrason, tomografi, hidrojen ve metan testleri yapılabilir.

Karın Şişkinliği Nasıl Tedavi Edilir?

Lifli gıdalar tüketme, bağırsak temizliği ve beslenme alışkanlıklarında düzenleme başlıca tedavi yöntemlerindendir. Beslenme alışkanlığının düzenlenmesi için, günlük ne kadar ve hangi saatlerde yemek yenildiği not edilir. Böylece rahatsız etmeyen yiyecekler ve zaman aralıkları belirlenmiş olur.

Yine gaz üretiminin önüne geçmek için; bol su içilmek, karbonhidrattan uzak durmak, işlenmiş gıdaları tüketmemek, süt ürünlerini azaltmak, çok sıcak ve soğuk yiyip içmemek ve egzersiz yapmak gerekmektedir.

Bu yazı 1064 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM