Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Karın ağrısı pek çok sebepten oluşabilir ve bu sebepler geçici ya da tehlikeli boyutlarda olabilmektedir. Karın ağrısını geçirmede en kesin çözüm o ağrının sebebini ortadan kaldırmaktır, bunun hangi sebepten kaynaklandığını tespit etmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına danışmakta fayda vardır. Apandisit, safra, böbrek taşları ve iltihapları, pankreas iltihapları gibi acil cerrahi müdahale gerektirecek uygulamalarda her hangi bir kürün kullanılması hasta açısından riskli olabilmektedir. Bunun dışında, karın ağrısının nelerden kaynaklandığı belli olan gaz, adet dönemi, ağır yiyecekler, üşütme gibi etkenlerde kullanılabilecek, karın ağrısına iyi gelen alternatif çözümler de vardır ve çok etkilidir.

Karın Ağrısına İyi Gelen Çözümler

Çaylar

Papatya Çayı: Mide kasılmalarına iyi gelir ve rahatlatıcı özelliği vardır. Strese bağlı ağrıları da düzenler.

Zencefil Çayı: Bulantıları ve mide gazlarını geçirici ve sindirimi hızlandırıcı özelliği ile mide kaynaklı karın ağrılarının düşmanı sayılabilmektedir.

Biberiye Çayı: Hazımsızlığı ve kabızlığı giderici ayrıca kas ağrılarını hafifletici özelliği ile karın ağrılarına iyi gelmektedir.

Baharatlar

Nane: Ağıza bir miktar alınıp çiğnendiği ve özü yutulduğu zaman mide yanmalarını, ekşimelerini ve ağrılarını kısa sürede gidermektedir.

Kimyon: Sofralarımızın ve sağlığın vazgeçilmezi olan kimyon midenin ve metabolizmanın dostu olduğundan sadece karın ağrısında değil her türlü sıkıntıda iyi gelen özelliklere sahiptir.

Yağlar

Badem yağı, tatlı badem yağı,  biberiye yağı, kekik yağı karın ağrısı için en ideal yağlardır. Erişkinler bu yağlardan her hangi birisini bir bardak suya sekiz-on damla olacak şekilde ekleyerek tüketebilmektedir. Bebeklerde oluşan karın ağrısında bu yağlar bebeğin karnına sürülerek uygulanabilmektedir.

Her ihtimale karşı karın ağrısı durumlarında <sıcak su torbası uygulamasından uzak durulmalıdır. Her hangi bir iç kanama varsa sıcak su torbası bu kanamanın etkilerini hızlandırabilmektedir.

Bu yazı 1851 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM