Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer hücrelerinde yağ birikmesi karaciğerin yağlanmasına neden olur. Karaciğerde belli bir miktarda yağ olması gayet normaldir. Yağ oranı %5 üzerinde olursa, bu durum karaciğer yağlanması olarak düşünülebilir. Alkol tüketimi karaciğer yağlanmasının en önemli nedenlerindendir. Bunun haricinde yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, obezite, diyabet, hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenme diğer sebepleridir. Karaciğer yağlanmasında belirtiler yorgunluk, iştahsızlık ve karın rahatsızlığı olarak ortaya çıkabilir.

Karaciğer Yağlanmasını Ne İyi Gelir?

Yaşam tarzınızda ki küçük değişikler ile bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız tavsiyeler:

Sağlıklı ve Düzenli Beslenin: Dışarıda yenilen fast food yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Taze sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle enginar karaciğerde ki toksinlerin atılımına yardımcı olur. Soğan lahana ve brokoli karaciğer sağlığı açısından faydalıdır.

Alkolden Uzak Durun: Başta da belirttiğimiz gibi alkolün karaciğere zararı çok fazladır. Karaciğer sirozu gelişimini hızlandırır ve ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Düzenli Egzersiz Yapın: Günde 30 dakika yapılan egzersizler kan dolaşımını arttırır. Karaciğerde biriken yağ miktarının azalmasına yardımcı olur.

Kahve Tüketin: Yapılan araştırmalar her gün bir fincan kahve içenlerde, içmeyenlere oranla daha az karaciğer yağlanması görüldüğünü kanıtlamıştır. Kafein karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir.

Bu yazı 1947 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM