Karaciğer Yağlanmasına Dikkat

Paylaş
 

Karaciğer yağlanması toplumumuzda 4 ila 5 kişiden birinde görülmektedir. Her vücutta karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunmaktadır. Bu herhangi bir rahatsızlık belirtisi değildir. Fakat bu yağlanma miktarı arttığında fonksiyonel ve yapısal değişikliklere yol açmaktadır. Önemli bir sağlık sorunu olan karaciğer yağlanması tedavi edilmediğinde ve ilerlediğinde siroz hastalığına dönüşmektedir.

Karaciğer Yağlanmasına Neler Yol Açar?

Alkol tüketim alışkanlığı fazla olan kişilerde karaciğer yağlanması rahatsızlığı ortaya çıktığında büyük zarara yol açabilmektedir.

Beslenme alışkanlığına dayalı olarak insülin direncine sahip kişilerde de karaciğer yağlanması mümkündür. Aynı zamanda obezite hastalığında da karaciğerde yağlanma meydana gelir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanmasının başında herhangi bir belirti olmamaktadır. Zamanla halsizlik, bitkinlik, şişkinlik, hazımsızlık en belirgin belirtilerdir. Yağlanma arttıkça dokularda ve organlarda ağrı hissi başlayabilir. İlerlemiş bir karaciğer yağlanmasında, güç kaybı, zihinsel sorunlar ve kilo kaybı gözükmektedir.

Karaciğer yağlanması teşhisinde kan testi, mr, ultrason taraması önemlidir. Karaciğer yağlanmasında en büyük hedef fazla kilolardan kurtulmaktır. Uygun bir beslenme programı ile birlikte egzersiz büyük önem içermektedir. Kilo istenilen seviyeye geldikçe karaciğerdeki yağlanma da da azalma olacaktır. İlaç tedavisi de ihmal edilmemelidir.

Doğal yöntemlerden de faydalanarak karaciğer yağlanmasını gidermeye çalışabilirsiniz. En etkili kürlerden biri olan maydanoz ve limon kürü tavsiye edilmektedir.  Bir miktar maydanoz ve yarım limon suyunu blenderdan geçirip üzerine 1 çay bardağı kadar su ilave etmeniz yeterlidir. Bu karışım sabahları aç karnına 2 hafta boyunca uygulamalısınız. 2 hafta sonrası 1 hafta ara vererek o bir haftanın sonunda tekrar 2 haftalık uygulamaya devam edilir. 6-7 ay boyunca söylenilen aralıklarla kürü uygulamalısınız. Bol meyve sebze tüketimine önem vererek antioksidan içeriği yüksek gıdalara yönelmelisiniz.

Bu yazı 1498 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM