Karaciğer Yağlanması

Paylaş
 

Karaciğer yağlanması, vücuttaki yağın karaciğer hücrelerinde birikmesi sonucu meydana gelir. Karaciğerde  %5 – ‘dan fazla miktarda yağ bulunuyorsa bu karaciğer yağlanmasına işaret etmektedir. Çok açık belirtileri olmamakla birlikte uzun yıllar hiç fark edilmeyebilir. Ancak ileri seviyeye geldiğinde zihin karışıklığı, kilo kaybı, halsizlik ve karın bölgesindeki ağrı gibi belirtiler görülür. Dikkate alınmadığı sürece önemli ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Karaciğer yağlanmasının başlıca nedenleri arasında obezite, aşırı alkol kullanımı ve kötü beslenme yer alır. Obezite olan bireylerde vücutta biriken yüksek miktardaki yağın kana karışması sonucunda karaciğer gibi iç organlarda birikmesi ile oluşur. Bu bireylerde enerji düşüşüne ve halsizliğe sıkça rastlanır. Aşırı alkol tüketimi de karaciğer yağlanmasında görülen sebeplerin başında yer almaktadır. Alkolün karaciğerdeki yağ metabolizmasına verdiği zarar sonucu karaciğer hücrelerinde yağlanma meydana gelir. Bunun ileri seviyelere ulaşması sonucunda alkolik hepatit hastalıklara zemin hazırlanmış olur. Kötü beslenme, pek çok hastalığın sebebi olmakla birlikte karaciğer yağlanması da bunlardan biridir. Düzensiz beslenme ile kandaki insülin direnci artmaya başlar. Bu sebeple pankreasta daha fazla insülin salgılanması ile karaciğerdeki yağ asitleri devreye girer ve ardından bunun bir sonucu olan karaciğer yağlanması ortaya çıkar.

Ayrıca yüksek kolestrol, damardan beslenme, hızlı kilo kaybı veya aç kalma, tip 2 diyabet, trigliseritlerin kandaki artışı ve göbeklenme de karaciğer yağlanmasına sebep olan diğer etkenler arasında yer almaktadır.

Bu yazı 1585 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM