Karaciğer Sağlığı Nasıl Korunur?

Paylaş
 

Karaciğer vücudumuzun en önemli ve ağır organlarından birisidir. Bağışıklık sistemi açısından da büyük bir öneme sahip olan karaciğerin korunması için özellikle beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Alkol tüketimi, karaciğere en çok zarar veren etkenlerden birisi olduğu için, alkolden uzak durmak korunması açısından alınacak en iyi önlemdir. Bununla birlikte lif oranı yüksek gıdalarla beslenmek, uzun süre aç kalmamak, sigaradan uzak durmak ve bol su tüketimi sağlamak da karaciğerin korunması için yeterlidir.

Düzenli uyku da karaciğerin uyku süreci içerisinde dinlenmesine ve güçlenmesine yardımcı olacaktır. Aşırı yağlı yemeklerden uzak durmak ve baharatı da sadece gerektiği kadar tüketmek önemlidir. Brüksel lahanası ve greyfurt, karaciğere en çok fayda sağlayan besinler arasında gösterilir. Bağışıklık ile karaciğer bağlantılı olarak çalışma gösterir. Bu nedenle bağışıklığı da güçlü tutmak önemlidir.

Yeşil yapraklı sebzeler ile de karaciğere A, C ve D vitamini takviyesi yapmak, mineraller açısından beslemek gereklidir. Düzenli bir hayat tarzı ve dengeli beslenme alışkanlıkları sayesinde karaciğer koruma altına alınmış olur.

Bu yazı 592 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM