Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Genel olarak kansızlık basit bir problem olarak görülse de, dikkate alınması gereken bir durumdur. Genellikle kansızlık başka bir hastalığın habercisi olabildiği için, fark edildiği andan itibaren, sebepleri araştırılmalı ve tetkik edilmelidir. Bu yüzden kansızlık problemi ile karşılaşıldığında, kansızlık tedavisine başlamak yerine önce sebepleri araştırılmalıdır.

Hiçbir problem çıkmayabileceği gibi, altında çok daha ciddi bir neden yatıyor da olabilir.

Kansızlığın Nedenleri

Kansızlık sorununu pek çok sebep yaratabilir. Hemoglobin sayısındaki azalmalar ile kendini gösteren bu rahatsızlık, çok ciddi bir hastalık sebebi ile olabileceği gibi basit sebeplere bağlı da olabilir. Örneğin kalın bağırsak kanserinin ilk belirtilerinden biri kansızlık olmakla beraber, hemoroit hastalarında da görülme sıklığı oldukça yüksektir. Bağırsak iltihapları, fazla demir emilimi ve mide ülseri gibi durumlarda kansızlığa sebep olabilmektedir.

Hiçbir sebep bulunamıyor ise sadece demir takviyesi yaparak, giderilebilecek kansızlık, çoğunlukla, çok da masum sebeplerle ortaya çıkmamaktadır ve bu konu hakkında bilinçli olmamız önemlidir.

Kansızlık Belirti Ve Bulguları Nelerdir

Kansızlık rahatsızlığı yaşayan kişilerde, gözle bile görülebilen belirtiler olabileceği gibi, pek çok rahatsızlıkta gözlenmektedir. Soluk cilt ve gözaltı dokusundaki beyazlama dışarıdan bakılarak bile kansızlık durumunu ele verebilen bulgulardır. Ancak çabuk yorulma, nefes darlığı, göğüste ağrı ve kalp ritim bozuklukları da yaşanabilir.

Sinir sistemi rahatsızlıkları da görülen kansızlık durumunda, tetkiklerin yanı sıra demir kullanımı da yardımcı olacaktır.

Bu yazı 2135 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM