Kanseri Önleme Yöntemleri

kanseri önleme yöntemleri
Paylaş
 

Çağımızın en ölümcül hastalıkları arasında ilk sıralarda gelen kanser konusunda günlük hayatta alınabilecek bazı önlemler ve yapılabilecek bazı basit değişiklikler ile etkin bir koruma sağlanabilmektedir. Kanser riskini azaltabilmek amacıyla tavsiye edilen kanseri önleme yöntemlerine uymak, uzun vadede hem kişileri hem de sevdiklerini çeşitli kanser türlerine karşı koruyabilmektedir.

Kanser Nasıl Önlenir?

Kanseri önleme yöntemleri içerisinde bilinen en önemli teknik sigara ve alkol tüketimini olabilecek en alt seviyeye indirmektir. Yapılan araştırmalar kansere yakalanan kişilerin yüzde 30’unda aşırı miktarda alkol ve sigara tüketimi olduğunu tespit etmiştir. Bu sonuçlar da bizlere bu iki alışkanlığın kanser türlerini nasıl tetikleyebildiğini göstermektedir.

Kanseri önleme yöntemlerinde bir diğer husus da kilo kontrolünü sağlamak ve sağlıklı bir beslenme sistemi uygulamaktır. Hayvansal proteinlerden uzak durmak, tütsü ile hazırlanan ya da konserve şeklinde satılan yiyecekleri yememek de aynı şekilde kansere karşı koruyucu önlemler olarak sıralanabilmektedir. Bu tür yiyeceklerin yerine günlük beslenme planına meyve, yeşil yapraklı sebze, tahıl ve süt ürünlerini dahil etmek ise birçok kanser türüne karşı etkin koruma sağlayabilmektedir.

Çok fazla güneş altında durmak ya da aşırı radyasyona maruz kalmak, özellikle cilt kanseri problemlerinin baş göstermesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle kanseri önleme yöntemleri içerisinde güneşin en tepede olduğu saatlerde gölgede durmak ve ultraviyole ışınlarına karşı hem giysi hem de gözlük ile vücut koruması sağlamak oldukça önemlidir.

Bu yazı 669 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM