Kanser Belirtileri

Paylaş
 

Kanser belirtilerini bilmek tüm kanser türlerinde hayati değerlere sahip olmaktadır. Erken teşhis ile tedavi başarısı ve sağ kalma oranı önemli artmaktadır. Kanser belirtileri bilinmemesinden dolayı hastaların birçoğu geç teşhis edilmelerinden dolayı tedavi şansları önemli oranlarda yitirilmektedir. O nedenle kanser belirtilerinin iyi bilinmesi erken teşhis ve başarılı bir tedavi için oldukça fazla önem taşımaktadır. Erken tanı ile doku ve organ kaybı önlenirken hayatta kalma oranı da çok fazla artmaktadır. Kanser belirtisi açıklanamayan kilo kaybı birçok kanserin özellikle mide, pankreas, yemek borusu kanseri ve akciğer kanseri gibi ilk belirtisi olmayan kilo kaybı olmaktadır. Kanser tedavisi bazı kişilerde açıklanamayan kilo kayıplarına neden olmaktadır.

Kanserde sıklıkla beliren fakat genel olarak ileri evrelerde kan kanseri ve lenf bezi tümörlerinde ise başlangıç belirtisi olarak yüksek ateş meydana gelebilmektedir. Lösemi ve bazı lenfoma hastalarında olduğu gibi kemik iliğinin tümoral hücreler tarafından işgali sonucunda savunma hücrelerinin yapımı azalması ile ateş meydana gelebilmektedir. Böbrek ve karaciğer tümörlerinde sıklıkla görülmesi üzerine tümör hücrelerinin salgıladığı ya da tümör hücrelerine karşı gelişen savunma sisteminin aktivasyonu ile ateş oluşabilmektedir. Kanser belirtileri içerisinde yer alan halsizlik bu rahatsızlığın en yaygın belirtileri içerisinde yer almaktadır. Kan kanseri veya kansızlığa neden olabilen mide ya da kalın bağırsak kanseri gibi kanserlerde eken ortaya çıkabilmektedir.

Kanser içerisinde halsizlik kanseri seyrini tahmin etme konusunda önemli bulgular içerisinde yer almaktadır. Yorgunluk birçok hastalığın belirtileri içerisinde yer alırken bazıları önem taşırken bir kısmı önem taşımamaktadır. Kanser tedavisi bölümler arasında çok yakın bir işbirliği gerektiren tanı aşamasında görüntüleme, patoloji ve biyokimya uzmanları ile endoskopilerin de içerisinde olduğu bu takımda tedavi aşamasında gelinmektedir. Hastalıklı dokuları cerrahi müdahaleler ile vücuttan uzaklaştıran cerrahlar ve girişimsel tedavi yöntemleri uygulayan uzman doktorlara gidilmelidir. Kanser hücrelerini çok çeşitli kategorilerden ilaçlarla yok eden ve bağışıklık arttırıcı ilaçları uygulayan medikal tıbbı onkologlara gidilmesi gerekmektedir. Toplumda çok az rastlanan bazı kanser tedavilerine standart tedavi yöntemlerine verilen isim ise opsiyonel tedavi olmaktadır.

Bu yazı 1578 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM