Kan Bağışı Bağışıklık Sistemine Zarar Verir mi?

Paylaş
 

Kan bağışı bağışıklık sistemine zarar verir mi? Sorusu kan vermek isteyen ancak kafasında şüpheler olan birçok insan için oldukça önemli bir sorudur. Hayati bir mesele olan kan bağışı için gönüllü olan ve bir kan bankasına kan bağışında bulunmak isteyen birçok kişi kulaktan dolma bilgilerden ötürü birçok insanın hayatını kurtarabilecek bu yaşamsal faaliyeti gerçekleştirememektedirler. Peki, gerçekten de kan bağışının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmakta mıdır? Şimdi hep birlikte bu soruya yanıt verelim.

Kan bağışı bağışıklık sistemine zarar verir mi? Sorusuna elle tutulur bir yanıt vermek için 1980’li yıllardan beri bu alanda çalışmalar yapan ve yaklaşık 2 milyon kan bağışçısı üzerinde testler yapmış olan Dr. Gustaf Edgren’e göre kan vermek geçici olarak serum proteini ve antikorlar gibi bağışıklık hücrelerinde azalmaya neden olmaktadır. Ancak bu düşüşün geçici olduğunu ifade Edgren, kan bağışının kalıcı bir olumsuz etkisinin olmadığını belirtmektedir. Bunun yanı sıra kan bağışı vücuda zararlı mıdır? Sorusuna daha tatmin edici yanıtlar vermek için yapılan diğer çalışmalarda da kan veren kişilerin kanser olma oranının diğer insanların kansere yakalanma oranından farklı olmadığı da yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konmaktadır.

Bu yazı 496 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM