Kalp Spazmı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Kalp spazmı, kalbi besleyen ve destekleyen damarların, emboli sonucunda daralması ve kalp kasının kanla beslenememesi durumudur. Göğüste koroner arter rahatsızlığının belirtisi olan ağrı şeklinde meydana gelen belirtilerle kendini gösterir.

Kalp Spazmı Belirtileri

Kalp spazmı göğsün ortasında hissedilen bir baskı ve yanma şeklinde belli olan ve fiziksel bir aktivite esnasında sırasında meydana gelir. Soğuk havalarda göğsü üşütmek, sıcak havalarda ağır yemek yemek, yağlı beslenmek dahi kalp spazmına neden olur. Kalp spazmı ortalama 5 ile 10 dakika arasında sürer ve egzersiz yapılırken olduysa biraz dinlendikten sonra kendiliğinden geçer. Uzun süren ağrılarda ise mutlaka hemen hastaneye gidilmeli ve gerekli tahliller yapılmalıdır. Durum ciddileştiğinde ağrı göğüs kemiğinden boyun bölgesine, çeneye, sol kola ve sırta doğru yayılır.

Kalp Spazmı Tedavisi

Hasta kalp spazmından şüpheleniyorda, klinik muayeneden sonra elektrokardiyogram (EKG) çekilebilir ve hemen efor testleri yapılır. Koroner anjiyogram adı verilen yöntemle de koroner arter hastalığının teşhisinde en iyi sonuç elde edilir. Eğer yine de sonuç alınmazda koroner anjiyogram yöntemi uygulanır. Kalp spazmı geçiren kişiler sigara içiyorlarsa sigarayı bırakmaları ve alkol almamaları tavsiye edilir. Ayrıca, hayat kalitelerini yükseltecek ve onları yormayacak sağlıklı egzersizler önerilir. Diğer yandan sağlıklı beslenme, çok yağlı ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak durma ve dikkatli olmak gerekir. Hastaların mutlaka çok stresli ortamlardan ve durumlardan ve çok heyecanlı durumlardan uzak durmaları gereklidir.

Bu yazı 1523 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM