Kalp Sağlığı Nasıl Korunur?

Paylaş
 

Şüphesiz ki; kalp vücuttaki en değerli organlardan biri. Onun sağlıklı atmasını ve çalışmasını sağlamak için de çeşitli önlemler almak ve yaşam standardını korumak gerekiyor. Peki, kalp sağlığını korumak için neler yapılabilir?

Öncelikle ilk önemi çocukluk çağlarından göstermek gerekir. Çünkü çoğu kalp ve damar rahatsızlığı dikkatsizce yetişilen çocukluk dönemlerinden kaynaklanır. İleri yaşlarda daha sağlıklı birey yetiştirmek ve olabilmek için küçük yaşlardan takip edilmelidir. Çocuklar kesinlikle, fast-food türü hızlı atıştırmalık yiyeceklerden uzak durmalı, spora teşvik edilmeli, abur cubur diye adlandırılan yüksek yağ ve şeker oranı içeren gıdaları tüketmemelidir.
Yetişkinler için ise, önem derecesi yüksek olan strestir. Stres her hastalığın başlangıcı olabileceği gibi, kalp sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. İş ve özel yaşamdaki streslerden mümkün oldukça uzak durulmalı ve pozitif bir yaşam belirlenmelidir.

Spor önemli bir şarttır. Küçük yaştan en ileri yaşa kadar spor hayatın önemli bir vazgeçilmezi olmalıdır. Böylece hem vücut zinde olacak, yaşlanma etkileri yavaşlayacak aynı zamanda da kalp sağlıklı çalışacaktır.

Kalorisi yüksek, yağlı yiyecekler uzak durulması gereken önemli bir noktadır. Aynı zamanda da şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler de tercih edilmemelidir. Lifli gıdalar mutfaklarda daha çok bulunmalıdır. Mümkün oldukça ev yemekleri, taze sıkılmış meyve suları kullanılmalıdır. Çünkü hazır yiyecekler ve hazır meyve suları, hazır tatlılar içerdikleri katkı maddelerinden dolayı da olumsuz etkilere sebep olabilmektedirler. Özellikle de akşam 18 sonrası yenen her yiyecek kalbin daha hızlı çalışmasına ve yorulmasına sebebiyet verir.

Bunlar dışında da, sigara ve tütün ürünlerinden uzak durulmalı, kullanılıyorsa bırakılmalıdır. Düzenli sağlık kontrollerinin 40’lı yaşlardan itibaren yapılması gerekmektedir.

Bu yazı 1163 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM