Kahve ve Spor İkilisi

Paylaş
 

Sağlık bir yaşam sürmek veya kilo vermek için spor yapmak öncelikli adım. Son yıllarda spor öncesinde içile kahvenin kalori ve yağ yakımını hızlandırarak kilo kaybı süresini kısalttığından oldukça sık bahsedilmeye başlandı. Uzmanlar kahvenin ana maddesi kafeinin metabolizmayı hızlandırdığı ve duyuları harekete geçirdiğini belirtiyor. Kafein inanların açlık hissetmesini engellemekle birlikte metabolizma ile birlikte sindirimi de hızlandırarak yağ yakımını üst seviyelere çıkartıyor. Bu açıdan bakıldığında spor ve kahve ikilisi oldukça iyi görünüyor.

Dikkat edilmesi gereken husus ise kahve seçimi. Eğer kahvenizi süt tozlu ve şekerli yani 3 ü 1 arada diye adlandıran çeşitten tercih ediyorsanız kilo vermek bir yana kilo almanız bile söz konusu olabiliyor. 3’ü 1 arada olarak satılan kahvelerin yağ oranı ve kalorisi yüksek olmasının yanında kahve oranı oldukça düşüktür. Bu tür kahveler tüketmek yerine sade kahve, fitre kahveler veya Türk kahvesi içmeyi tercih edebilirsiniz.

Tercihiniz filtre kahveden yana olacaksa ürün özelliğine göre yağ oranları farklılık göstereceğinden özellikle yağsız filtre kahve tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Türk kahvesi tüketmek istiyorsanız az şekerli veya sade olması tercih nedeniniz olmalı.

Sporun yanında kahve tüketerek kilo vermek ilk tercihiniz ise kahvenin içerisine tatlandırıcı veya süt tozu eklememeniz, kahvenizi sade tüketmeniz gerekmekte. Bu şekilde tüketilen kahveler metabolizma hızlandırmanın yanı sıra kas ağrılarını dindirmekte size yarar sağlar. Özellikle spor sonrası oluşan kas ağrılarının giderilmesinde bir fincan kahve yatıştırıcı özellik göstereceğinden ağrılarınızı kısa sürede dindirir.

Uzmanlar tarafından belirtilen ise her gün içilecek olan iki fincan Türk kahvesinin veya filtre kahvenin metabolizma hızlandırmasının yanı sıra kansere karşı koruyucu etkisinin de olduğu ama unutulmaması gereken spor yaparken kahve ile birlikte yağ yakımını hızlandırmak isteyenlerin kendilerine gün içerisinde mutlaka limit koymalarıdır, limit koymadan sürekli kahve tüketmenin sonunda kahve bağımlısına dönüşmeniz vücudunuzun kahveye direnç kazanmasını ve istenen etkilerin ortadan kalkmasını sağlar.

Daha fazlası için voynn.com u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : https://www.voynn.com/spor-ve-kahve-ikilisi/

Bu yazı 1005 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM