Kadınlarda Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi

Paylaş
 

Kısırlık (infertilite) Türkiye’ deki kadınlarda görülme olasılığı çok sıktır. Kısırlığa neden olan birçok etken vardır. Kısırlık, ovulasyon sorunları, yumurtalık kanalı sorunları, rahim ağzı ve karın içi sorunlardan kaynaklanır. Kadının kısır olması hormonların düzenli ve yeterli miktarda salgılanmaması en önemli etkendir. Yumurtlama döneminin (adet dönemi) belirsiz olması ya da hiç olmamasından kaynaklanmaktadır. Kadın her ay düzenli şekilde yeterli kanı akıtamadığında dokuda iltihaplanmalar gerçekleşir. Bu iltihaplanmalar yumurtlama döneminin yaşanmamasına neden olmaktadır.

Eğer kadının yumurtalık tüpleri tıkalı veya kapalı ise normal gebeliğin gerçekleşmesi mümkün değildir. Rahim ağzında doğuştan veya sonradan oluşan bozukluklar kısırlığa neden olmaktadır. Kadının yaşının ilerlemesi farklı bir etkendir.  Yaşın 35 ve üzeri olması normal yollarla gebe kalmaması neden olur. Kadının kısır olması dış etkenlerden de kaynaklanması mümkündür. Bu dış etkenlerden en önemli faktör sigara kullanımıdır. Nikotin döllenmeyi güçleştirir. Bu nedenle gebelik şansını azaltır.

Kadınlarda Kısırlığın Tedavisi Nelerdir?   

Öncelikle kısırlığın nedeni araştırılmalıdır. Soruna uygun tedavi yöntemi kullanılmalıdır.

Hormon Tedavisi
Hormon ve guatr bozukluğu olan kadınlara uygulanan yöntemdir. Hormonlar tedavi edilerek, bozukluk giderilir.

Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
Kadının yumurtlamasında düzensizlik varsa bu yönteme başvurulur. Bu yöntemin amacı kadının yumurtlamasını düzene sokmaktır. Kadının belirlenen zamanda cinsel ilişkiye girip yumurtalamasını sağlamaktır. Bu tedavide ağız yoluyla alınan haplar ve iğneler araçtır. Yumurtlama tedavi süresi 3 ay- 6 ay arasındadır. Eğer tedaviden sonuç alınamazsa farklı yöntemler denenmelidir.

Cerrahi Operasyonlar (Laparoskopi – Histereskopi)
Kadının rahminde şekil bozukluğu veya yapışıklık varsa cerrahi operasyonla problem giderilir. Aynı zamanda çikolata kisti olan kadınlarda cerrahi operasyon geçirerek kısırlıktan kurtulur.

Tüp Bebek Tedavisi
Kadının her 2 kanalı kapalı, erkeğin sperm sayısı düşükse bu yönteme başvurulur.

Bu yazı 1414 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM