Kadınlarda Hayat Kurtaran 3 Tavsiye

Paylaş
 

Rahim ağzı kanseri, yumurtalık kistleri ve kanserleri, miyomlar… Uzmanlar her zaman ‘Erken tanı hayat kurtarır’ sloganıyla rutin kontrollerin ve testlerin önemine dikkat çekiyorlar. Ancak bu hayati önem taşıyan öneriyi ya korkudan ya da ihmalkarlıktan genellikle dikkate almıyoruz. Ancak erken tanı ve teşhis günümüzde rahim ağzı ve yumurtalık kanseri gibi pek çok ölümcül hastalığın tedavi edilebilmesini sağlarken,bir yandan da rutin tarama imkanı olan rahim ağzı kanserlerinin hiç oluşmadan dahi önüne geçilmesine imkan bulunmaktadır.

Düzenli Şekilde Jinekoloğa Muayene Olun
Düzenli muayeneyle 2 durum tahlil edilir. İlki; daha şikayete yol açmamış ancak var olan bir hastalığın erkenden fark edilip tedavisine hemen başlaması için önem taşır. İkincisi de sağlıkla uyuşmayan yanlış davranışların veya var olan risk faktörlerinin değiştirilerek,olması muhtemel bir hastalığı engellenmesi durumudur.

Rahim Ağzı Kanseri Tarama Testini Yaptırın
Dünya genelinde her yıl binlerce kadın, Human Papilloma Virüsü’nün neden olduğu rahim ağzı kanserine yakalanmaktadır. Daha da kötüsü bu kadınların binlercesi geç teşhis nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Oysa ki her yıl düzenli olarak yaptırılması önerilen Smear Testi ile rahim ağzı kanserleri hücre değişimlerinin olduğu,  daha kanser öncesi bir süreçte yakalanabiliyor.

Bazı Belirtilerde Doktora Danışın
Rutin şekilde önerilen yıllık jinekoloji muayenesi dışında, hastalıkların belirtileri olabilecek durumlarda da mutlaka bir kadın doğum muayenesi olunması gerekiyor.

Ağrılı cinsel ilişki, ağrılı adet görme, kasık ağrısı, ilişki sonrası kanama, akıntı şikayetleri, aşırı kanamalı adet döngüleri, karında şişlik gibi belirtileri önemsemelisiniz. Hemen bir doktora başvurmalısınız.

Bu yazı 1974 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM