Kabızlık

Paylaş
 

Kabızlık, bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanan problemlerden biridir. Yaklaşık 10 çocuktan bir tanesi kabılzık problemi çeker. Kabız olan çocuklar genellikle bir veya iki haftada 1 kakaya çıkar. Bu da çocuklarda ağrı, huzursuzluk, iştahsızlık ve psikolojik sorunlar yaratabilir. Kabızlık durumunda dışkı genellikle serttir. Kabızlık makatta çatlaklara sebep olduğundan kanama da görülebilir.

Kabızlık pek çok nedene bağlı olabilir. Beslenme ile ilgili problemler bu nedenlerin başında gelir. Bebeğin beslenirken lifli gıdalar almasına, bol sıvı tüketmesine dikkat etmek gerekiyor. Bununla birlikte eğer bebek hala anne sütü alıyorsa, annenin diyetinde kabızlığı önleyici besinlere öncelik vermesi tavsiye edilir. Bebeğin tuvalet eğitimi de kabızlığa neden olan faktörler arasında yer alır. Zamanından önce (2 yaşından önce) ve baskılayıcı tarzda tuvalet alışkanlığı edinmesi, çocuğun kabızlık sorunu yaşamasına neden olabilir.

 

Anne sütü alanlarda kabızlık görülmez. Bu bebeklerin kakaları altın sarısı renginde ve yumuşaktır. Ek mamalara geçiş dönemi, dikat edilmesi gereken bir süreçtir, çünkü bu dönemde bebeklerde kabızlık problemine daha sık rastlanır. Mamaları hazırlarken yine su oranının az olması kabızlığı etkileyen faktörlerdendir. Ek besin alan bebeklere bebeğe verilen mamanın içeriğinde kolay sindirilebilen protein olmasına dikkat edilmeli, mamanın sindirim sistemine yardımcı olacak içeriğe sahip olduğuna özen gösterimelidir. Bunun içinde doktorlar tarafından onaylanan ve tavsiye edilen mamalar bebeklere yedirilmelidir.

Çocukların yeterli sulu gıdayı alması sağlanamalıdır.

Posalı ve lifli gıdaya alıştırılmalıdırlar.

Armut suyu ve püresi, kayısı hoşafı, mürdüm eriği, incir, yulaf ezmesi, zeytinyağlı kabak çorbası kabızlığa iyi gelir.

Firmalar tarafından geliştirilen ve doktorlar tarafından tavsiye edilen özel kabızlık ve gaz giderici formül mamalar, kabızlıkla baş etmekte annelere büyük yardım sağlar.

Kolalı, kakaolu gıdalar ile kuruyemiş, süt ve süt ürünleri rahatsızlık süresince bebeğe verilmemelidir.Yukarıdaki gıdalar ayına uygun olarak verildiğinde kabızlığın ortadan kalktığı görülür.

Büyük çocuklara her gün tuvalete çıkma alışkanlığı kazandırmakta fayda vardır.Ülkemiz çocuklarında aşırı inek sütü tüketimi de kabızlığın önemli nedenlerinden biridir.

Gıdaların içine yulaf ezmesi ve zeytinyağı eklenirse kabızlık için iyi bir önlem olabilir.

Kabızlık

önleyici ve giderici ilaçlar yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Bu yazı 3607 kere okundu.
 • Site Yorum

9 adet yorum var.

 1. Ali dedi ki:

  Bende arada sırada kabızlık sorunu yaşıyordum fakat baka bir nedenden dolayı hastaneye gittiğimde troid hastası olduğumu öğrendim ve bu da kabızlığa yol açabiliyormuş.Şimdi ilaç kullanıyorum ve sıkıntı yok.

 2. Kuzey Bafralı dedi ki:

  Basit görüyoruz ama gerçekten çok tehlikeli durumlara yol açabiliyor. Özellikle birkaç günü geçti mi kesinlikle doktora gitmekte fayda var. Yediğimiz şeylere ne kadar dikkat edersek edelim her şeyin sağlıklısını bulamıyoruz ne yazık ki.

 3. ercan dedi ki:

  Son yıllarda yapılan araştırmalar yararlı bakteriler olan probiyotiklerin kabızlığı geçirmek için de yararlı olabileceğini göstermekte, meyvelisinin tadı güzel

 4. Cem Bulu dedi ki:

  kabızlığı geçiren ilaçları yazarsanız sevinirim.

 5. sahin dedi ki:

  ishalin tam tersi olan kabızlık kötü bir durumdur ama bu rahatsızlıktan kurtulmanın birçok yöntemi var

 6. Mustafa Sarı dedi ki:

  Bende kabızlık sorunu yüzünden hastaneye yatmıştım ve kanser olduğumu öğrenmiştim kesinlikle böyle durumlarda doktora gidin.

 7. kerim dedi ki:

  çocukken aşırı üzüm yiyordum, bağ olunca haliyle…
  yaklaşık 2 gün tuvalete çıkamamıştım, sadece çorba içerek düzelmişti. fena bişey

 8. Gül Ali dedi ki:

  İshal hakkında güzel bir yazı yazarsanız iyi olur bence.

 9. ergün dedi ki:

  Kabızlık genellikle geçici bir durumdur ve kolaylıkla düzeltilebilir. Ancak bazen ciddi bir hastalığın işareti olabilir

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM